“Enerji tasarrufu artık zorunluluk”

KALEM Farkıyla...

“Enerji tasarrufu artık zorunluluk”

“Enerji tasarrufu artık zorunluluk”

Kale Grubu Başkanı ve CEO’su ve Türkiye Seramik ve Refrakter Sanayi Meclisi Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Enerji Verimliliği Haftası kapsamında 13 Ocak‘ta düzenlenen TOBB Sektör Meclisleri Enerji Verimliliği Paneline katılarak, sanayide enerji verimliliği hakkındaki görüşlerini paylaştı. Okyay, enerji tasarrufunun sanayi için bir zorunluluk haline geldiğinin altını çizdi.
TOBB Sektör Meclisleri Enerji Verimliliği Panelinde konuşan Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, “Dünya, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda daha iyi bir yaşama evrilmeye çalışırken; ‘Avrupa Yeşil Mutabakatı’ ile AB’den başlayarak yeni bir uluslararası ticaret sistemi ve iş bölümü anlayışı doğarken; sanayi olarak en önemli girdilerimizin başında gelen enerji konusundaki gelişmeleri yakından takip etmemiz ve gerekli adımları hızla atmamız, verimli ve rekabetçi bir ekonomide hak ettiğimiz yeri almamız adına büyük önem taşıyor. Enerji tüketimi bu şekilde artmaya devam ederse, büyük olasılıkla küresel çapta enerji fiyatları daha da yükselecek. Sınai birim maliyet içinde enerji girdisinin payı firmadan firmaya ve kullanılan teknolojiye göre değişmekle birlikte, ülkemizde neredeyse yüzde 50’ler düzeyinde. Bu nedenle sektörümüzde yakıt ve sıcak hava teknolojileri başta olmak üzere tüm kaynakların verimli kullanımını sağlamak, teknoloji ve gelişmeleri yakın takip ederek uygulamak son derece önemli” diye konuştu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST