“Enerji ve maden torba yasası ormanlarımızı yok edecek”

KALEM Farkıyla...

“Enerji ve maden torba yasası ormanlarımızı yok edecek”

“Enerji ve maden torba yasası ormanlarımızı yok edecek”

Tüm-Köy Sen tarafından yapılan açıklamada, Enerji ve Maden Torba yasasına itiraz edildi. İlgili açıklamada, “Toprağımıza, suyumuza, ormanımıza, tarım alanlarına sahip çıkıyoruz. Torba yasanın geri çekilmesi için ekoloji örgütlerini, partileri, birlikte mücadeleye çağırıyoruz” dendi.
Tüm-Köy Sen tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:“Maden ve enerji şirketlerinin tarım alanlarımızı, ormanlarımızı daha fazla yok etmesi için iktidar yeni bir yasa tasarısı hazırladı. Meclis komisyonunda yapılan tartışmalardan da anlaşıldığı gibi iktidar maden ve enerji şirketlerine hizmet etme anlayışını açıkça da dile getirebilmekte. Yasa taslağını hazırlayanlardan AKP İstanbul Milletvekili Nevzat Satıroğlu Komisyonda yaptığı konuşmada “Öncelikle, 3213 sayılı Maden Kanunu’nun 5 ayrı maddesinde yapılan düzenlemeler ile tamamen, yatırımcı ve işletmecilerimiz lehine birtakım kolaylıklar getirmeye çalıştık.” diyerek niyetlerini ortaya koymuşlardır.”

“Bizler üretici köylülerin örgütü Tüm Üretici Köylüler Sendikası olarak iktidarın su kaynaklarını, tarım alanlarını ve ormanları şirketlerin yok etmesine olanak tanıyan bu yasa taslağının geri çekilmesini istiyoruz. Bu tasarı üretici köylüleri, topraklarından uzaklaştırarak tarımın yok olmasına neden olacaktır.”

“Bu yasa tasarısında maden ve enerji şirketlerine kolaylıklar getiriliyor. Teklif ile maden şirketlerine, 21 dağıtım şirketine, YEKDEM’den faydalanan 881 enerji üretim tesisi sahibine, 1722 enerji üretim tesisine ve çok sayıda maden şirketine çeşitli imtiyaz ve avantajlar sağlanmaktadır.”

“Üretici köylülerin aleyhinde olan bu yasa tasarısında; Şirketler ruhsat alanı dışında da tesis kurmaları sağlanacak. Orman ve tarım arazilerinin yok olmasına neden olunacak.Şirketlerinden “borcu yoktur” yazısı istenmeyecek.Devletin alacağı dikkate alınmayacak.Kimyasal ve zehirli gaz salan, atık lastiklerin işlenmesi sonucu ortaya çıkan ürünleri, orman ürünlerini ve çöpü yakarak elde edilen enerji “yenilenebilir” sayılıyor ve teşvik ediliyor. Biyokütle santrallarının kurulmasının yolu açılacak. Cumhurbaşkanı izni ile, BOTAŞ, TPAO gibi kurumlar tarafından daha önce yurtdışında kurulmuş olan şirketlere, T.C. Kanunlarından muaf olmak üzere, yurtdışına yönelik çalışmak amacıyla, her türlü denetimden uzak, yurt içinde de enerji şirketleri kurmaları sağlanıyor.”

“Tüm Köy Sen olarak bir kez daha vurguluyor ki, ekoloji dengeyi altüst edecek, tarım orman ve su kaynaklarını yok edecek olan bu yasa tasarısı geri çekilmelidir. Tarım geleceğimizdir. Toprağımıza, suyumuza, ormanımıza, tarım alanlarına sahip çıkıyoruz. Torba yasanın geri çekilmesi için ekoloji örgütlerini, partileri, birlikte mücadeleye çağırıyoruz.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST