“Engelli kadroları boş yere dolu görünüyor”

KALEM Farkıyla...

“Engelli kadroları boş yere dolu görünüyor”

“Engelli kadroları boş yere dolu görünüyor”

Atanamayan yüzde 40 görme engelli Felsefe Öğretmeni Sultan Bağ engelli kadrolarının boş yere dolu olduğunu, esas işini yapmak isteyen kişilerin önünde bir engel oluşturduğunu belirtti. Felsefe Öğretmeni olan Bağ, “Engelli atamaları yalnızca KPSS puanına göre yapılmamalı. Ölçme değerlendirme kriterleri değiştirilmeli. İçinde engellilerin bulunduğu bir komisyon kurulmalı” dedi.

Çanakkale’de yaşayan 31 yaşındaki Felsefe Öğretmeni Sultan Bağ’ın yüzde 40 görme engeli bulunuyor. Şu anda bir okulda temizlik işlerinde görevli olarak hayatına devam ediyor. Evli ve 1 kız çocuğu sahibi Sultan Bağ’ın eşi Emre Bağ da görme engelli bir tarih öğretmeni. Engelli kontenjanının genişletilmesini, kalpten bağlı olduğu öğretmenlik mesleğini yapmak isteyen Sultan Bağ “Süpürgeyi bırakıp, kalemi elime almak istiyorum’ diyor. Bağ, engelli öğretmen atamasında yalnızca puanın yüksekliğine bakılmaması gerektiğini, bunun için ayrı bir engelli komisyonu kurulması gerektiğini düşünüyor. 2015 yılında bir Çanakkale’de bir okulda hizmetli olarak çalışmaya başladığını belirten Sultan Bağ, “Doğuştan görme engelliyim. Açık öğretimden Felsefe bölümünü bitirmiştim. Bu sene de formasyon aldım. Şu an resmen atanmamış öğretmenim. Benim hayalim öğretmenlik. Ben bunu çok yapmak istiyorum. Şu anki işimi sevdiğim halde benim için hiçbir meslek öğretmenlik gibi olamaz diye düşünüyorum. Benin için çok kutsal ve kıymetli bir meslek. O yüzden kesinlikle yapmak istiyorum. Ben sınıflarda olmak istiyorum” diye belirtiyor.

İYİLEŞTİRME YAPILMALI
Kontenjanların çok az olduğunun altını çizen Sultan Bağ, “Çok mezun var. Ülkenin koşullarına göre de değerlendiriliyor bu. Bir yandan diğer KPSS ile bizim KPSS arasını kıyasladığım zaman puanların da çok yüksek olduğunu görüyorum. Bence biraz daha bu konuda iyileştirme yapılmalı. Genelde yüksek tutuluyor. Özellikle kontenjanlar az olunca öyle oluyor. Bu sene felsefe bölümünden sadece 20 kişi alındı. Bu şekilde olduğu zaman da çok yüksek tutman gerekiyor puanını”

STATÜSÜ ÖĞRETMEN AMA MEMUR OLARAK ÇALIŞIYOR
Öğretmenlik yapamayacak veya yapmak istemeyen kişilerinde şu an öğretmen kadrosunda bulunduğunu belirten Sultan Bağ sözlerini şöyle sürdürdü, “Ben çok istediğim halde şu an hizmetli kadrosundayım. Bu sadece puanı bakılarak mı yapılmalı? Yoksa bir komisyon kurulup, içinde engellilerin bulunduğu daha iyi sonuçlar alabilmek adına farklı bir sistem olabilmeli diye düşünüyorum. O kişinin yeterliliğine ve istekliğine bakılmalı diye düşünüyorum. Şu an öğretmen olup, bulunduğu okulda mesleğini icra etmeyenler engelliler var. Çanakkale’de 3 kişi biliyorum. Öğretmen ama yapamıyor. Engelli öğretmen kadrosunda bulunuyor, yine öğretmen maaşı alıyor. Öğretmen olarak okula atanıyor ama öğretmenlik yapmak istemediği ya da kendini yetersiz gördüğü için normal memur gibi orada çalışıyor ancak öğretmen kadrosu yine de dolu oluyor. Bu sefer de bizim atanmalarımız daha da zorlaşıyor. Okula gidip geliyor ama derslere girmiyor. Statüsü öğretmen ama memur olarak çalışıyor. Gününü dolduruyor hiç derslere girmeden. Ama bizim gibi atanamayan öğretmenler orasını tercih edemiyor. Çünkü kontenjan dolu görünüyor”

KOMİSYON OLUŞTURULMALI
Atamalar yapılırken puanın önemli olduğunu ancak yeterliliği de bakılması gerektiğine dikkat çeken Bağ, “Yalnızca 90 puan aldı diye atanmamalı ya da 60–70 puan aldı diye atanmama da olmamalı. 90 puan aldım diye be o kadroyu dolduramam, doldurmamalıyım. Ölçme ve değerlendirme kriterleri değiştirilmeli. Puana bakılmalı ama yeterliliği de bakılmalı. Ben az da görsem çok da görsem bu mesleği yapmak istiyorum. Bunun engellilikle alakası yok. O kişi öğretmenlik yapmak istemiyor ama öğretmenlik kadrosunda bulunarak bizlerin de atanmaları engelleniyor. Yıllar önce benim bir arkadaşım coğrafya öğretmenliğinden mezun oldu. ‘Ben öğretmenlik yapamayacağım’ dedi. Tercihlerini memurluktan yana kullandı. Bu şekilde istiyoruz. Ya da öğretmen kadrosundan memur kadrosuna geçiş yapılsın. Diğer öğretmenlerin yükü de artmış oluyor bu defa. Fazlasıyla adaletsizlik oluyor” dedi. Eylül ayında da öğretmenlerin 3 bin atama talebi ile ilgili de konuşan Sultan Bağ, “3 bin atama olursa tabii ki güzel olur ama bence yapılmaz. 700–800 civarı bir atama bekliyorum” şeklinde konuştu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST