Erkek’ten “FETÖ Borsası” önergesi

KALEM Farkıyla...

Erkek’ten “FETÖ Borsası” önergesi

Erkek’ten “FETÖ Borsası” önergesi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ile Mersin Milletvekili Alpay Antmen FETÖ Borsasının araştırılması amacıyla Meclis Araştırma Önergesi verdiler.

Önergede şu ifadelere yer verildi: “Aynı anda hem mafya hem de mevcut hükümetin bir Bakanı ile ilişkileri olduğu ortaya çıkan sözde gazetecilere ilişkin her geçen gün yeni bilgi ve belgeler gündeme gelmektedir. Çeşitli iddialara da konu olduğu biçimde; FETÖ ile ilişkisi olan ya da olduğu ileri sürülen kişilerin gerek yargı gerekse Olağanüstü Hal İşleri İnceleme Komisyonu (OHAL Komisyonu) aracılığıyla affedilmesi için siyasi nüfuz kullanarak aracılık yapan ve bunun için yüklü miktarlarda para alan siyasilerin ve gazetecilerin oluşturduğu yapılanma “FETÖ Borsası” diye anılmaktadır. Bizzat iktidar partisinin içerisinden isimlerin de, ’FETÖ borsası kurulduğu ve bazı FETÖ üyelerinin para karşılığı itirafçı adı altında serbest bırakıldığı’ biçiminde itiraf ettiği, çok sayıda kitaba ve köşe yazısına da konu olan, kimi örneklerinde cinayetlerin, intiharların bulunduğu borsa ile ilgili iktidar tarafından etkin bir araştırma ve soruşturma yapılmadığı kamuoyunca takdir edilmektedir.”

“Geçtiğimiz günlerde aynı anda hem mafya hem de mevcut bir Bakanla ilişkide oldukları bilinen sözde ‘gazetecilerin’ 17 Haziran 2020’ye ait bir videoda aynen şunları söylediği görülmektedir: “Gerek Süleyman Soylu’ya gerek OHAL işlemleri komisyonuna gerek diğer mercilere, masum olduğuna inandığım binlerce insanın dosyasını götürdüm. Dedim ki; ‘bu insanlar masum çıkmazsa hesabını benden sorun’ ve araştırmalar yapıldı. Hepsinin bir iftiraya kurban gittiği ortaya çıktı.” Bu ifade, FETÖ Borsasının başka bir itirafıdır.”

“Sözde gazetecilerin” İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya KHK’lı kişilerin dosyalarını götürdüğü ve bu kişilerin yapılan aracılıkla görevlerine iade edildiği iddialarının araştırılması; bu kişilerin ne karşılığında dosyalarının incelendiğinin ortaya çıkarılması, “FETÖ Borsası” ağında yer alan kamu görevlilerinin, yargı mensuplarının, medya çalışanlarının ve siyasilerinin kim olduklarının açıklanması ve sürecin şeffaf bir biçimde aydınlatılarak gereken adımların atılması amacıyla Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını saygılarımızla arz ederiz.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST