‘Ertelenen Gelecek’ konuşuldu

KALEM Farkıyla...

‘Ertelenen Gelecek’ konuşuldu

‘Ertelenen Gelecek’ konuşuldu

ÇOMÜ Kurucu Rektörü Prof. Dr. Ahmet Mete Tunçoku pazar günü söyleşi ve imza günü düzenledi.
Çağdaş Yaşamı Destekkeme Derneği Çanakkale Şubesi sosyal etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Etkinlikler kapsamında dernek, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi kurucu (1992-1996) Rektörlerinde Prof. Dr. Ahmet Mete Tunçoku’nu, söyleşi ve “Ertelenen Gelecek” adlı kitabının tanıtımı için Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri’ndeki Nikâh Salonu’nda okurlarıyla buluşturdu. Prof. Dr. Ahmet Mete Tunçoku, söyleşisinde ÇOMÜ”nün kuruluş aşamasındaki yaşadığı zorlukları ve başına gelenleri anlatırken duygulanarak gözyaşlarını tutamadı. Tunçoku yaptığı açıklamada şunları söyledi, “ÇOMÜ henüz kuruluş aşamasındayken (1992-1996) talihsiz bir süreçten geçti. O dönemde aldığı yara ve darbelerin olumsuz etkileri günümüze dek ulaşmıştır. Üniversitemizin ilk Kurucu Rektörü olarak bu gelişmeleri öncelikle ben ve bir avuç mücadele arkadaşım bizzat yaşadık. Verdiğimiz hukuk mücadelesinde bize en güçlü desteği, başta; Çanakkale Barosu, Çanakkale Sanayici ve işadamları Derneği Ticaret ve Sanayi Odası ile Belediye Meclisi olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşları ve basınımız verdi. Mücadelemizi onlardan aldığımız bu manevi güç ve destekle sürdürebildik. Tüm amacımız, Çanakkale’mize yaraşan çağdaş, seçkin ve örnek olacak bir üniversite kazandırmaktı. Ama olmadı, yapmak istediklerimizin çoğunu gerçekleştiremedik. Yapabildiklerimiz de bizden sonra bozuldu. Siyaset üniversiteye bulaştı ve giderek tümüyle siyasete gömüldü. Kuruluş aşamasındayken üniversitenin genleriyle oynandı, yozlaştırıldı. O dönemde yaşananların unutulmaması, gereken derslerin alınabilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için, tüm olanları açık bir dille ve belgeleriyle bir kitapta topladım. Bunu yapmayı önce kendime, üniversitem ÇOMÜ’ye ve Çanakkale halkına karşı bir görev ve sorumluluk bildim. Kitabıma ‘Ertelenen Gelecek’ olarak seçtiğim isim ve ön kapakta kullandığım Kilitbahir’den, Terzioğlu Yerleşkesi ardından güneşin doğuşu öncesi, şafaktaki görünüşünü yansıtan fotoğrafı da, aydınlık bir gelecekten ne denli umutlu olduğumun en açık göstergesidir” dedi.
Söyleşinin ardından, Prof. Dr. Ahmet Mete Tunçoku, ÇOMÜ’nün kuruluş aşamasını anlattığı, “Ertelenen Gelecek” adlı kitabını imzaladı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST