Esnafın talebi ortak: “Kapanış saatimiz uzatılsın” (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

Esnafın talebi ortak: “Kapanış saatimiz uzatılsın” (videolu haber)

Tüm ülkede olduğu gibi Çanakkale’deki işletme sahipleri de, pandemi önlemleri kapsamında getirilen kısıtlamalardan dolayı ay sonunu edemez oldu. İş yerlerinde sabah 7 ila akşam 19 saatleri arasında hizmet vermesine izin verilen esnaf, bu durumdan dertli… Kiralarını kredi çekerek ödediklerini ve ciddi bir dar boğazın içinde olduklarını ifade eden yerli işletme sahipleri, seslerini “Kısıtlama saatlerinin daha ileri çekilmesini ve kapanış saatimizin de uzatılmasını istiyoruz” sözleriyle duyurdu.
Mart ayının başından itibaren girilen normalleşme süreciyle birlikte müşteri kabul etmeye başlayan esnafın yüzü ha güldü ha gülecek derken, mutlu son bir türlü gelmiyor. Zira bu sefer de işletme sahiplerinin belini, “erken kapanış saatleri” büküyor.
İşletmeler sabah saat 07 ile akşam 19 saatleri arasında hizmet veriyorlar. Ancak yerli esnaf bu durumun, içinde bulundukları dar boğazdan kurtulmak için yetersiz olduğunu söylüyor. Tam hareketlilik başlayınca iş yerlerini kapatmak zorunda olduklarını belirten işletme sahipleri, bu yüzden kapanma saatlerinin uzatılmasını istiyor.


“HER ŞEYİ UCU UCUNA ALABİLİYORUZ”
İşletme sahibi Ceyda Uçar da, bu süreçte oldukça zorluk yaşayan esnaflardan biri… Uçar, yaşadıkları zorlukları “İşlerimiz şu an çok durgun onun için biraz zorlanıyoruz. Erken saatte kapandığımız için istediğimiz verimi alamıyoruz. Kiralarımız ve giderlerimiz şu anda birikiyor. Her şeyi ucu ucuna alabiliyoruz. Şu anda iş yerimizde üç kişi çalışıyoruz çok yoğunlaştığımızda beş kişi oluyoruz. Normal zamanlarda 8-9 kişi çalışıyorduk. Çalışamayanlarda memleketlerine dönmek zorunda kaldılar. Bu güne kadar kredi çekerek geldik. Bir kredi çekip giderlerimizi karşılarken başka bir kredi çekip çektiğimiz krediyi ödedik. Devletten destek almaya çalıştık ama bazıları onaylandı bazıları onaylanmadı. Mekan sahibimizde bu süreçte bize yardımcı olmaya çalıştı. Kapalı olduğumuz zamanda kira almadığı da oldu. Bazı kişiler HES kodu vermek istemediği için sıkıntılar yaşadığımızda oluyor. HES kodu almadan da kimseyi kabul edemiyoruz” sözleriyle anlattı.


“KAPANIŞ SAATLERİNİN UZATILMASINI İSTİYORUZ”
Okan Kısmet ise yaptığı açıklamada, kısıtlama saatlerinin ileri alınmasını istediklerini söyleyerek şöyle konuştu: “Zor bir süreç oldu. Açılıp kapanmalar ile birlikte birçok personelimizi işten çıkarmak zorunda kaldık. Müşteri kaybettik. Mart ayı başında normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte saatlerin kısıtlı olması, çalışma hayatında olan vatandaşlarımızın kafeteryalara gidişlerini zorlaştırıyor. Kapanma süresinin uzatılması sadece bizi değil bütün esnaflarımızı da rahatlatacaktır. Kazanç açısından bakacak olursak, sadece personel ücretinin ödenmesi ev diğer giderlerin karşılanması şimdilik bizi tatmin ediyor. Ama kısıtlama saati uzatılırsa bundan hem müşterilerimiz hem de biz işletme sahipleri memnun olacağız.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST