Et Var Şarbon Yok!

KALEM Farkıyla...

Et Var Şarbon Yok!

Et Var Şarbon Yok!

Çanakkale Lokantacılar ve Kasapçılar Odası Başkanı Selahattin İş Çanakkale’deki etlerin yerli et olduğunu belirterek şu anda Çanakkale’nin şarbon hastalığı ile ilgili bir tehlikede bulunmadığını, insanların gönül rahatlığı ile et tüketebileceklerini söyledi.

Ülke gündemine bomba gibi düşen ithal edilen hayvanlardaki şarbon hastalığı nedeni ile Çanakkale’de de vatandaşlar et satın alıp tüketme konusunda tedirginlik yaşıyor. Kasap Ercan Saman, Çanakkale’nin şarbon hastalığı konusunda riskte olmadığını söyledi, Saman sözlerini şöyle sürdürdü, “Çanakkale’de devamlı yerli et kullanılıyor. Çanakkale merkez, Ezine, Ayvacık, Bayramiç. Satışlar konusunda da pek sıkıntı yaşamadık. Bizim müşterimiz ne sattığımızı biliyor. İstanbul risk altında olan yer. Oraya iniyor ithal edilen hayvanların hepsi. Büyük şehirlere gidiyor” dedi.

VATANDAŞLAR ÇEKİNİYOR
Vatandaşların et alma konusunda çekindiğini söyleyen Kasap Hasan Turan, “Soranlar oluyor. Bize Biga’dan geliyor. 110-120 tane köyü var. Orada mezbahada kestiriyorduk etleri. Veteriner kontrolünde kesiliyor. Bütün hepsi de küpeli. Hepsinin numarası var. Tarım ve Köy işlerinde veya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında ismi yazıyor. Hangi kişiye ait hangi köyde, hangi köye satıldı? Hepsi yazıyor. Biga’da öyle şarbon hastası olup kesilme ihtimali sıfır. Art niyetli insanlar içimizde illaki çıkıyor. Diyelim ki birisi daha ucuz olduğu için hayvanların içine bir tane daha soktu. Küpesiz. O hayvanda hastalık varsa zaten diğer hayvanlara da bulaşıyor. Direkt orada karantinaya alınıyor. Ceza kesiliyor o kişiye. O tehlike Çanakkale’de sıfır. Markette satılan ucuz etlerin tamamen araştırılması lazım” şeklinde konuştu” şeklinde konuştu.

RİSK YOK
Çanakkale Lokantacılar ve Kasapçılar Odası Başkanı Selahattin İş ise, “Kurban Bayramından çıktık. Herkesin evinde et var. İnsanlar bu ara evindeki etleri kullanmaya çalışıyor. Çanakkale’deki kasaplarda o hastalıktan olmadığını söyleyebilirim. Araştırdık, arkadaşlarla da görüştük. Çanakkale’de şimdilik öyle bir şey yok. İnşallah olmaz da. Çanakkale insanları rahat olsun. Çanakkale’deki kasapların etleri veteriner kontrolü altında kesiliyor. Lokantalarda da rahatlıkla yemeklerini yiyebilirler. Riskli alanlar büyük şehirler şu anda. Büyük şehirlerde etleri kontrol etmek mümkün değil ama Çanakkale’de öyle bir şey yok. Zaten 10-15 tane kasap var. Denetimleri zaten yapılıyor. Öyle bir esnaf da yok. Bizim etimiz yerli. O yüzden et konusunda Çanakkale riskli durumda değil” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST