EYT’YE UZMAN BAKIŞI

KALEM Farkıyla...

EYT’YE UZMAN BAKIŞI

EYT’YE UZMAN BAKIŞI

“Çalışmayan insanlar daha erken yaşlanır”

Uzman Psikolog Fatih Reşit Civelekoğlu EYT konusu gündemde yerini korurken, erken emekliliğin hayatın sonu anlamına gelmemesi gerektiğini vurgulayarak, “Erken emeklilik yaşlandırır” dedi.

“Bu sıralar sıkça konuşulan ‘’erken emeklilik’’ meselesine bir de psikolojik olarak bir pencere açmak istedim” diyen Uzman Psikolog Fatih Reşit Civelekoğlu, “Çalışma hayatınızı erken sonlandırmak sizi erken yaşlanmaya götürebilir. Çalışma hayatı her ne kadar stresli gibi görünse de çalışmayan insanların daha erken yaşlandığı da araştırmalar sonucu ortaya konulmuştur. Beyin bir nevi ‘’harç bitti yapı paydos’’ moduna giriyor ve bir anlamsızlık içine sürükleniyor. Bu yüzden emekli olsanız bile çalışma hayatınıza devam etmenizi öneririm. Özellikle ileri yaşlarda sosyal katılım ve sosyal ilişkiler yaşlılıktaki beyinsel fonksiyonları oldukça harekete geçiren bir durumdur” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST