“Faizsiz, geri dönüşsüz kredi desteği istiyoruz”

KALEM Farkıyla...

“Faizsiz, geri dönüşsüz kredi desteği istiyoruz”

“Faizsiz, geri dönüşsüz kredi desteği istiyoruz”

Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan katıldığı ‘Konuşuyorum’ isimli canlı yayına katıldı. Özcan programda, pandemi sürecinin esnaf üzerindeki etkisinden bahsederek “Pandemi sürecinde esnaf ve sanatkarlarımız Halk Bankası aracılığıyla Çanakkale il genelinde 4 bin 517 kişi 111 milyon 760 bin TL kredi kullandı. Esnaf kefalet kooperatifleri aracılığıyla 4 bin 053 kişi 100 milyon 200 bin lira kredi kullandı. Bize üye esnaf ve sanatkarın 3’te 1 i kredi kullandı. Esnafımız için faizsiz geri dönüşsüz kredi desteği istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Kent Konseyi “Konuşuyorum” programının konuğu Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan oldu.Çanakkale Kent Konseyi Instagram ‘canakkalekentkonseyi’ hesabından canlı yayınlanan “Konuşuyorum” programında covid-19 salgınının ticaret hayatı, esnaf ve sanatkarlar üzerindeki etkileri konuşuldu. Birlik Başkanı Ünal Özcan,“Pandemi süreci kapsamında bazı meslek gruplarında işletmelerimiz kapandı. Sağlık anlamında alınan tedbirler kapsamında kahvehaneden tutunda lokantalar, ticari işletmelerde araç sahipleri, berber-kuaför işletmeleri 2 aya yakın kapalı kaldı. Kapanmayan işletmelerin iş hacmi düştü. Günlük kazancıyla evini geçindiren günlük kazancıyla elektrik, su, doğalgaz, kira parasını, sosyal güvenlik primini, vergisini ödeyen esnaf ve sanatkar bu süreçten çok etkilendi. Biz bugün kazandığımızla birikim yapıp ay sonunda giderlerimizi öderiz. O kadar kötü süreç yaşandı ki bazı işletmeler kendiliğinden iş yerlerini kapattı” dedi.

E-TİCARETİN ÖNEMİNİ ANLADIK
2020 yılı içinde geri dönüşsüz nakit yardımı istediklerini ifade eden Özcan, “Pandemi sürecinde esnaf ve sanatkarlarımız Halk Bankası aracılığıyla Çanakkale il genelinde 4 bin 517 kişi 111 milyon 760 bin TL kredi kullandı. Esnaf kefalet kooperatifleri aracılığıyla 4 bin 053 kişi 100 milyon 200 bin lira kredi kullandı. Bize üye esnaf ve sanatkarın 3’te 1 i kredi kullandı. Esnafımız için faizsiz geri dönüşsüz kredi desteği istiyoruz” dedi. Dünyadaki ticaret ve alışveriş alışkanlıklarındaki değişime dikkat çeken Özcan; “Esnaf ve sanatkarın bir şeyler yapabilmesi adına proje merkezimizi kurduk. İnternet üzerinden e-ticaret için proje hazırladık tam o dönemde pandemi yaşanmaya başlandı. Herkes evinden dışarı çıkmadan ihtiyaçlarını e-ticaret ile karşıladı. E-ticaretin önemi daha da iyi anlaşıldı. Biz bunu geliştirmeliyiz. Alt yapıyı oluşturuyoruz. Bunu başaracağız” dedi.

İŞ YERİ KAPATMA OLURSA HİÇ OLUMLU DÜŞÜNEMİYORUZ

Başkan Özcan son olarak Kovid-19 salgınında beklenen ikinci dalga ve esnaf ve sanatkar üzerine olacak etkileri hakkında açıklamalar yaptı. Özcan; “İllerde pandemi kurulları oluşturuldu. Bizlerde yer alıyoruz. Şehir adına önlemler almalıyız. İş yeri kapatılma olursa bunu hiç olumlu düşünemiyoruz. Esnaf sanatkarın mecburi giderleri karşılanmadığı sürece çok mağduriyet yaşanır. Salgının yayılmaması için Çanakkale’ye özgü değil ülke genelinde dünya genelinde çok sıkı önlemeler alınmalı. İlk tedbiri alacak uygulamaları söyleyecek olan devletimizdir. Biz esnaf ve sanatkarın işyerinde uygulayacağı kurallar kriterler nedir bununla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Şu anda iş yerlerinde uygulanan kuralları hem biz esnaf ve sanatkar olarak uygulamamız hem de vatandaşımızın uygulaması lazım. Maskeyle ilgili uygulama çok doğru bir uygulama. Şu an yapabileceğimiz hijyen, mesafe, maske kurallarına uymaktır” dedi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST