Gazilerin en özel günü

KALEM Farkıyla...

Gazilerin en özel günü

Gazilerin en özel günü

19 Eylül Gaziler Günü Cumhuriyet Meydanın düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.

19 Eylül Gaziler Günü dün Cumhuriyet Meydanında yapılan çelenk töreni ile kutlandı. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Törene, “Vali Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Levent Kerim Uça Belediye Başkan Vekili Mehmet Soylu, Muharip Gaziler Derneği Çanakkale Şube Başkanı Necdet Erdinç, Gaziler ve Şehit Yakınları, Kurum ve Daire Müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Çanakkale Muharip Gaziler Derneği Başkanı Necdet Erdinç yaptı. Erdinç açıklamalarında şunları söyledi, “19 Eylül Gaziler Gün, kahramanlığın cesaretin temsilcisi olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında taçlandığı bir gündür. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasında ki kahraman Türk Ordusu, işgale gelen Yunan ordusunu Sakarya Meydan Muharebesi’nde en büyük yenilgisine uğratmıştır. Savaş meydanında kaçmaya mecbur bırakmıştır. Sonuç olarak düşman bir sene sonra topraklarımızdan bir sene sona tamamen atılmıştır. Sakarya Meydan Muhaberesi Türk Ordusu’nun son savunma muhaberesidir. Bu muhabere ile Türk Ordusu’nun 2’nci Viyana Kuşatmasından beri süren 238 yıllık geri geçilişi ve toprak kaybına son verilmiştir. Sakarya Meydan Muhaberesi, Türk’ün ateşle imtihanı ve Anadolu Halkı’nın ölüm kalım mücadelesi olmuştur. Bu topraklarda hüküm sürmek Türk Milleti’ne nasip olmuştur. Kurtuluş Savaşı’nı yürüten gazi meclisi emsalsiz zaferin anısına 19 Eylül 1921 Tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’e gazilik unvanı ve mareşallik rütbesi vermiştir. 19 Eylül Gaziler Günü Muhabere meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan fedakar gazilerimiz, şeref ve kahramanlık günüdür. Kahraman gaziler sizler Mustafa Kemal Atatürk’ün, yaşayan birer temsilcilerisiniz. Gururla taşıdığımız gazi unvanı Atamızdan bize bırakılan en büyük ilaçtır”

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST