Geçmiş olsun Osman hoca

KALEM Farkıyla...

Geçmiş olsun Osman hoca

Geçmiş olsun Osman hoca

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin gelişmesinde, tanınmasında önemli katkıları bulunan Prof. Dr. Osman Demircan yakalandığı amansız hastalığı yenebilmek için 2. Ameliyatını oldu. Hayata tutunmak için dostlarının, öğrencilerinin desteğine ihtiyacı var.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin önemli isimlerinden; hatta en eskilerinden Prof. Osman Demircan ikinci ameliyatını olduktan sonra sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulundu. İyi olduğunu ve başarılı bir ameliyat geçirdiğine vurgu yapan Demircan ‘böyle acılar içinde yaşamak da güzelmiş’ diyor ama ardından da ekliyor.
‘Yaşamınızın değerini bilin. Çevrenizdeki hak hukuk tanımayan, ahlak ve vicdan eğitimi olmayan insanlardan uzak durmanız yetmez, onların toplumdan dışlanması için bir şeyler yapın’
Hastalığının 4.evrede olduğunu söyleyen Demircan, 4 saat süren ameliyatının ardından yazdığı bu satırların arasına ‘2 gün sonra hastaneden çıkıyorum’ diyerek sevincini dile getiriyor. Çanakkale’nin Osman hocasına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Osman Demircan kimdir:
1949 yılında Çanakkale’de fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Şu anda 74 yaşında sağlık sorunlarıyla uğraşan Prof.Dr. Osman Demircan, 1971 İzmir Yüksek Öğretmen Okulu ve Ege Üniversitesinden fizik, matematik ve astronomi sertifikasıyla mezun oldu. 1978’de Manchester Üniversitesi’nden astrofizik alanında yüksek lisans ve doktora dereceleri aldı.
1999’a kadar Benghazi Üniversitesi Fizik Bölümü’nde, ODTÜ Fizik Bölümünde ve Ankara Üniversitesi astronomi bölümlerinde çalıştı. Daha sonra Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesine tıbbi araştırmaların yanı sıra gözlemevi ve bölüm kuruculuğu, Rektör Yardımcılığı /danışmanlığı, Fen Edebiyat ve Güzel Sanatlar Fakülteleri dekanlıkları dahil çok sayıda icracı ve yönetsel görevler üstlendi.
Bilim tarihi, kültürel ve mimari değerler, çevre sorunları ve elde edilen enerji kaynakları kullanımları etkinlikler düzenledi. Köyler, köy okulları, tarihi mekanlar, doğa ve sualtı noktalarına ilgi duydu ve tanıttı. Çanakkale ve İstanbul’da 10’a yakın kişisel sergiler açtı. Astrofizik ve uzayları bilim alanında (indekslere giren dergilerde) 150 makale, 20 kitap (biri Cambridge yayınları arasında basılan ders kitabıdır), 200 toplantı tebliği ve farklı alanlarda 200’ün üzerinde popüler yazı yayınladı.
Tübitak’tan Prof.Dr. M. Parlar Vakfı’ndan ve Türk Hava Kurumu bilim ve teşvik ödülleri aldı. 30’un üzerinde bilimsel toplantı düzenledi ve kitaplarını bastırdı. 20’nin üzerinde lisanüstü tezi yönetti. Bir çok araştırma projesinde (10 Tübitak, 2 Nato, 1 Unesco ve 1 DPT) yürütücü/araştırıcı olarak çalıştı. Çeşitli yerlerde hakemlik, editörlük ve jüri üyelikleri yaptı. Ulusal Astronomi Derneği, Uluslararası Astronomi Birliği, Dünya İnnovasyon Vakfı, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği üyesi olan emekli Osman Hoca’nın üç evladı var.
Osman Hoca Çanakkale’de Ulupınar Gözlem Evi ile ismini duyurmuş gibi algılansa da onun yazdığı kitaplar, bilimsel çalışmalara halen atıflar yapılıyor ve o çalışmalardan yararlanılıyor. Osman hoca hayatını bilime adamış, 10’larca yüksek lisans, doktora öğrencisine rehberlik etmiş, dünyanın yakından tanıdığı bilim insanıdır.
Gözlem Evi Müdürlüğü yaptığı dönemlerde medyumların, astrologların, Ufocuların vatandaşı kandırdığını söylemiş ve bu camiadan eleştiri almıştı. Aslında Osman hoca ‘biz gökyüzünü 24 saat gözlemliyoruz. Ufolar bize neden görünmüyor’ demeye getiriyordu. Hoca ‘insanlar bilgi sahibi olmayınca kandırmak da kolay oluyor’ vurgusu yaparak vatandaşları bu tür şeylere inanmaları yönünde uyarılar da yapıyordu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST