“Gelibolu’nun kadınları kozalarından çıkıyor”

KALEM Farkıyla...

“Gelibolu’nun kadınları kozalarından çıkıyor”

“Gelibolu’nun kadınları kozalarından çıkıyor”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından, 2021 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında, Gelibolu Piri Reis Eğitim Kültür, Gençlik Spor, Turizm ve Sosyal Dayanışma Derneği tarafından “Gelibolu’nun Kadınları Kozalarından Çıkıyor” projesi başvurusu yapıldı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, şöyle konuştu: “Gelibolu’nun kadınları kozalarından çıkıyor” projemizle, Gelibolu’nun 26 köyünde kadınlarımıza ipekböceği yetiştiriciliği eğitimlerinin verilmesi ve de atıl durumda olan beş köy okulumuzun tadilatı yapılıp sonrasında kadınlarımızın ipek kozası üretim ve satışını yapabilecekleri bir merkeze dönüştürmeyi hedefliyoruz. Projemizle birlikte köylerimizde yaşayan kadınlarımıza yerinde İpekböceği yetiştiriciliği, koza üretimi eğitimi ve bununla birlikte birçok farklı mesleki eğitimler vererek gelişimlerini sağlamak böylece kadınlarımızı istihdama katmak istiyoruz.

“Projemiz, köylerdeki üretim potansiyelini belirleyip, bu potansiyele göre kozaların sağlıklı, temiz ve kaliteli bir şekilde üretilebileceği İpek evleri oluşturmasını sağlayacaktır. Tabii ki projeyi daha da ilerletebilmek için İpekböceğinin tek yiyeceği olan dut ağaçlarının sayısını arttırmak gerekiyor. Bu süreçlerin daha sağlıklı ilerleyebilmesi ve sürdürülebilir olması için burada bir kadın Kooperatifi kurmayı hedefliyoruz.”

“Asrın projelerinden 1915 Çanakkale Köprümüzle, tarihi İpek Yolu’nu, tarihin derinliklerinden yeniden gün yüzüne çıkarıyoruz. İşte bu noktada bu projemiz çok daha özel bir anlam kazanıyor. Asya ile Avrupa‘nın birleştiği tarihi ipek yolunda yeniden ipek üretimini canlandırarak, köylerimizi İpek Köyler, Gelibolu’muzu da İpek Şehir yapacağız. Böylece hem ipek ithalatımızı azaltacak, hem de ipek üretiminin yanı sıra bölgemizi turistler için cazip hale getireceğiz. Projemiz, Çanakkale’miz, kadınlarımız ve ülkemiz için hayırlı olsun.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST