“Gerçeği yansıtmıyor!”

KALEM Farkıyla...

“Gerçeği yansıtmıyor!”

“Gerçeği yansıtmıyor!”

Çanakkale Barosu, sosyal medya ve haber sayfalarında TBB-UHAP sistemi ile ilgili olarak veri sızıntısı olduğuna ve verilerin tümünün ele geçirildiğine dair iddialarla ilgili açıklama yayınladı.
Çanakkale Barosu Ulusal Hukuk Ağı Projesi sistemi ile ilgili veri sızıntısı olduğu ve verilerin tümünün ele geçirildiğine dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı, “Bazı sosyal medya ve haber sayfalarında TBB-UHAP (Ulusal Hukuk Ağı Projesi) sistemi ile ilgili olarak veri sızıntısı olduğuna ve verilerin tümünün ele geçirildiğine dair gerçeğe aykırı haberler bugün itibariyle paylaşılmaktadır. Haberin ilk kaynağında, bir avukatın bireysel şifresi ile girilmiş sistem bilgisi paylaşıma sunulmuş, ancak sonrasında, tüm UHAP sisteminde ve hatta TBB’nin geliştirmiş olduğu diğer yazılımlarda da veri sızıntısı bulunduğu yönünde iddialar ileri sürülmüştür. Türkiye Barolar Birliğinin gerek UHAP gerekse tüm yazılım sistemleri, yüksek siber güvenlik standartlarında geliştirilerek, tüm veriler 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na uygun şekilde şifreli, anlamsız ve okunamaz bir biçimde izole edilmiş şekilde saklanmakta olup, herhangi bir veri sızıntısı veya güvenlik açığı bulunmamaktadır”
UHAP SİSTEMLERİNİ AÇIK BIRAKMAYIN
Açıklamanın devamında, “Herhangi bir mağduriyetin oluşmaması için meslektaşlarımızın sorumluluğunda olan sistem şifrelerini üçüncü kişilerle paylaşmaması, meslektaşlarımızın UHAP sisteminde kullandıkları şifreleri diğer internet veya sosyal medya hesaplarında kullanmamaları, bilgisayarlarındaki bilgilerin çeşitli zararlı yazılımlar ve virüslerden korumak için gerekli önlemleri almaları, ortak çalışma alanlarında kullandıkları bilgisayarlarda UHAP sistemlerini açık bırakmamaları gerekmektedir. Belirttiğimiz hususlar doğrultusunda ileride benzer durumların yaşanmaması adına, avukatlarımızın kullandıkları sistem şifreleri ile ilgili olarak daha hassas ve dikkatli olmaları bireysel veri ihlallerinin önüne geçecektir” denildi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST