GESTAŞ adalılarla buluştu

KALEM Farkıyla...

GESTAŞ adalılarla buluştu

GESTAŞ adalılarla buluştu

GESTAŞ Deniz Ulaşım, Gökçeada’da bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda, Gökçeada seferleriyle ilgili adalı vatandaşlar bilgilendirildi.

Bilgilendirme toplantısında İskele Operasyon Müdürü Naci Gündoğdu, Teknik Müdür Ali Dinçer Hıdımoğlu, Deniz Operasyonu, Survey ve Belgelendirme Enspektörü Fatih Çetin, Kurumsal İletişim Müdürü Yusuf Aydın ve 2010 yılından bu yana ada seferlerinde kaptanlık yapan Gökçeada 1 gemisi kaptanı Caner Eroğlu yer aldı. Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu’nun da bulunduğu toplantıya Gökçeadalı vatandaşlar katıldı.

“9 ŞİDDETİNDEKİ HAVADA SEFER YAPMAK HER KOŞULDA RİSKTİR”
Gökçeada’yı iyi bilen, uzun yıllar Gökçeada 1 gemiyle adaya sefer yapan Caner kaptan, olumsuz hava koşullarında iptal sefer kararlarının ne gibi kriterlere göre verildiğine açıklık getirdi; Gelibolu gemisinin yapısı itibariyle Gökçeada 1 gemisine oranla rüzgarlı havalarda sarsıntıyı daha az hissettirdiğini söyleyen Caner Kaptan: “Gökçeada bölgesi, Kuzey Ege olarak adlandırılıyor ve sert rüzgarlara açık bir bölge. Gökçeada 1 gemimiz 25 yaşında bir gemi ve tehlikeli havalarda çok fazla yalpaya düşüldüğü seferlere şahit olduk. Bizler her zaman yolcu güvenliğini ön planda tutuyoruz. En güvenli seyir zamanını hesaplıyor ve buna göre iptal sefer kararını veriyoruz. 9 şiddetindeki bir havada sefer yapmak büyük risktir. Böyle bir duruma bir kere şahit olundu, o seferde de hastaneye yetiştirilmesi gereken bir bebek hastamız vardı. Kendi hayatlarımızı riske alarak, o hastayı karaya ulaştırdık. Bu şekildeki havalarda sefer beklemeniz mümkün değil, bu şekilde risk alamayız” dedi.

“EN GÜVENLİ, EN DONANIMLI GEMİ”
Teknik Müdürümüz Ali Dinçer Hıdımoğlu, filodaki en yeni ve en güvenli gemi olan Gelibolu gemisinin Gökçeada 1 gemisinden daha iyi seyir alabileceğini, maket üzerinde verdiği örneklerle dile getirdi. Hıdımoğlu burada yaptığı konuşmada; “Gökçeada 1 gemisi, tek makine çift pervaneli bir yapıya sahip. 25 yıllık bir gemi. 25 yıl öncesinin teknolojisi bunu gerektirebilir ancak bu yılın teknolojisini Gelibolu gemisi karşılıyor. 1 yaşında bir gemi ve Türkiye’nin en emniyetli gemilerinden biri. Yolcu, araç kapasitesi ve boyutlar olarak daha büyük olduğu gibi, 4 pervane ve 4 bağımsız makineye sahip. Bu da daha konforlu, her şeyden önce daha güvenli bir seyahat anlamına gelmekte. Denizcilik sektöründe teknoloji sürekli gelişiyor. Gökçeada 1 gemimize sürekli revizyonlar yapıyoruz. Bu da zaman ve maliyet alıyor. Gelibolu gemisi 7 şiddetinde bir havanın üzerinde sefer yapamaz gibi bir algıya katılmıyoruz. Gelibolu gemisi, Gökçeada 1 gemisinin yapabileceği tüm hava şartlarındaki seferleri, daha iyi ve daha güvenli bir şekilde yapar. Gemilerimiz, Türk Loydu klasına tabi. Bağımsız bir kuruluşa talibiz. Gemi üzerindeki her türlü çalışmamız Türk Loydu gözetiminde yapılmaktadır” ifadelerine yer verdi.

“GÜNDE 40 SEFERLE REKOR KIRDIK”
İskele Operasyon Müdürümüz Naci Gündoğdu ise, Gökçeadalı vatandaşların sefer talepleriyle ilgili soruları yanıtladı. Gökçeada’dan Çanakkale’ye yapılan direkt seferlerin özellikle zaman açısından doğru bir tercih olmadığını kaydeden Gündoğdu, “Ada’dan direkt Çanakkale seferleri en az 3.5 saat sürüyor. Üstelik mesafe uzun olduğu için günde sadece bir kez git-gel sefer yapma durumumuz var. Özellikle kış aylarında hava muhalefetinden dolayı çok fazla iptale maruz kalınan bir hat. İstatistiklere baktığımızda çok fazla da ada halkı tarafından rağbet görmeyen bir hat. Bizler, özellikle Açıköğretim gibi sınavlar olan hafta sonlarında ek seferler düzenleyerek adalı vatandaşlarımızın taleplerine karşılık veriyoruz. Yaz aylarında adalarda ilk kez 3 gemiyle sefer yaparak ve günde 40’a ulaşan sefer sayılarıyla rekor kırdık. Ne ek seferden, ne de tarifemizdeki sefer sayılarını çoğaltmaktan kaçınır gibi bir durumumuz yok” değerlendirmesinde bulundu. Toplantı Gökçeadalı vatandaşların soruları ve sorulara verilen cevaplarla devam etti.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST