Gökçeada Belediyesi Terzioğlu Vakfına çalım mı atıyor ?

KALEM Farkıyla...

Gökçeada Belediyesi Terzioğlu Vakfına çalım mı atıyor ?

Gökçeada Belediyesi Terzioğlu Vakfına çalım mı atıyor ?

Terzioğlu Vakfına tahsisli eğitim alanı olarak kayıtlı arazinin tahsisi Belediye Meclisince kaldırılması ve yıkılması oy çokluğu ile kabul edildi. Adalıların köşe bucak konuştuğuna bakılırsa Başkan Ünal Çetin buraya yüzme havuzlu lüx residense yapacak, bunu yumuşatmak için de pazar yeri ve otopark alanı diyor. Peki hangisi doğru?

Kaç Zeytin ağacı kesilecek ?
Belediye Meclisi, kamu yarına kullanılan Terzioğlu Vakfına tahsisli mülkün tahsisini pazartesi günü yapılan meclis toplantısında kaldırdı. ‘Bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü’ durumuna bakılırsa başkan Ünal’ın buraya yüzme havuzlu lüxresidense yapacağı iddiaları ortalığı kasıp kavuruyor.
Eğitim ve kamu yararına kullanılan (imarda eğitim alanı olarak işlenmiş) arazi hakkında Başkan Çetin meclis konuşmasında ‘komplike’ bir projeden bahsediyor. Burada birkaç arazi birleştirilerek ortaya çıkarılan muazzam rant alanında (!) otopark, pazar yeri, residence ve fıtness salonu yapılacak. Proje, ada halkına göre ‘kamu yararı’ kılıfıyla yürütülmek isteniyor; ancak proje içinde yetişmiş kaç zeytin ağacının kesileceği konusunda endişeleri var.

25 yıllık tahsis sorun yaratır mı ?
Meclis üyelerinin ise korkusu başka. ‘Bize yasal bir sorumluluk yansır mı. İçinde eşya varsa bizim eşyalarımıza zarar verdiniz’ kaygısı taşıyor. Kaygılarla, ilginç diyaloglarla 2012 yılında 25 yıllığına tahsis edilen alanın tahsisi İyi Parti ve CHP’nin oylarıyla kaldırıldı.
Pazartesi günü yapılan meclis toplantısında meclis üyelerinin kaygılarına verdiği yanıt çok çarpıcıydı. Başkan Çetin bir meclis üyesinin kaygısına yanıt verirken ‘Bu yerin içinde eşya falan yok. Gökçeadalılar ihtiyacı oldukça oradan söküp almışlar’ dedi.
Şimdi top Terzioğlu Vakfında. Terzioğlu Vakfı, Gökçeada Belediyesinin bu kararına itiraz etmeye hazırlanıyor. Vakıf, yasal süresi içinde bütün haklarını kullanacağını söylüyor.

Terzioğlu Vakfı yasal hakları kullanacak
Önümüzdeki dönemde bu karar nasıl bir sonuç doğuracak. Belediye, tahsisli alanın amacı dışında kullanıldığını ve zaten tahsisin iptalini gerektirdiğini savunurken Ak Parti Grup Başkan Vekili Meclis Üyesi 25 yıllık tahsisin olduğunu ve bu kararın yasal sorun yaratabileceğine vurgu yapması dikkat çekici olarak yorumlanıyor.
Öte yandan imar planında eğitim alanı olarak işlenmiş olan tahsisli yerin eğitim alanından çıkarılmasının da ayrıca sorun yaratacağı dile getiriliyor.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST