Gökçeada’da neler oluyor ?

KALEM Farkıyla...

Gökçeada’da neler oluyor ?

Gökçeada’da neler oluyor ?

Son dönemde ülkenin en büyük adası Gökçeada’da gözle görülür hareketlilik var. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar iki kez geldi ve incelemelerde bulundu. Peki Gökçeada’da neler oluyor, bu olağan dışı hareketlilik nedir ? İşte ayrıntılar.

Yunanistan’ın son dönemde şımarması, adalar üzerinde silahlanma yapması bizi de harekete geçirdi.
Türkiye’nin en büyük adası ve stratejik öneme sahip Gökçeada sessiz sedasız farklılıklar yaratmaya başladı. Önce kısa aralıklarla Milli Savunma Bakanı iki kez adayı ziyaret etti ve titizlikle incelemelerde bulundu.
Uğurlu Köyü ve Kale Köy civarında yoğunlaşan Bakan Akar’ın ziyaret sebebi kısmen ortaya çıkmaya başladı. Gökçeada, Türkiye’nin önemli bir askeri üssü haline geliyor.

Ada kaynaklarına göre ilk etapta bin 500 özel harekatçı Gökçeada’ya konuşlandırıldı. Bununla da yetinilmedi ve 5. Komando Alayı (Nam-ı Diğer Rüzgar Alayı) Tugay oldu. Tugay içinde 3 Alay ve 6 Tabur yer alacak.

Yüzde 80’inin uzman askerlerden oluşacağı iddia edilen Tugay’da 3 binin üzerinde personel görev yapacak. Uğurlu bölgesinde bulunan Adalet, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığına ait tesislerin de kullanılacağı yerleşimde bakalım gelecek zaman ne gösterecek. Kısa zaman içinde Gökçeadayı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanı sıra; Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Gürel, Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanları, Vali Aktaş ve Kolordu Komutanının yanı sıra Milli Savunma Üniversitesi Pror. Dr. Erhan Afyoncu’nun ziyaret etti. Yoğun ziyaret ve trafik hem Yunanistan cephesinde hem ülkemizde dikkatleri üzerine çekti. Uğurlu bölgesinde yeni düzenlemeler yapılacağına işaret eden Gökçeada kaynakları, Yunanistan ile didişme sırasında adanın öneminin artacağına vurgu yapıyor. Bu gelişmeler çerçevesinde Gökçeada’yı önümüzdeki dönemde daha çok konuşacağız.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST