“Göz Kırpan Kız” neden silindi?

KALEM Farkıyla...

“Göz Kırpan Kız” neden silindi?

“Göz Kırpan Kız” neden silindi?

Bozcaada’da ikon haline gelen ‘Göz Kırpan Kız’ İsimli duvar resmi yerine artık beyaz bir duvar yer alıyor. Ressam Cemil Onay geçtiğimiz günlerde radikal bir karar alarak resmi beyaz boya İle boyadı , bu anlarını da sosyal medya hesabından paylaştı. Konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapmayan Onayın eşi, Bozcaada Sanat Galerisinin galeristi Hafize Onay Göz kırpan kızın neden silindiğine dair açıklamalarda bulundu.

Bozcaada’ya gidildiği zaman adaya giden ziyaretçilerin en uğrak yerlerinden birisi olan Göz kırpan kız İsimli duvar resmi en çok fotoğraf çektirilen yerlerden birisiydi. Öyle ki ulusal başında da 2016 senesinde önünde en çok selfie çektirilen yerler arasında ilk üçe girdi, ancak resmin yaratıcısı ressam Cemil Onay ani bir kararla resmi sildi, Resmin silinmesinin detayları İle İlgili eşi galerisi Hafize Onay bürokratik nedenlere işaret etti.

Cemil Onay neden böyle bir karar aldı?

Yeni gelen Kaymakam Bahar Kaya ile ilgili sebepler var. Bozcaada’da kadın bir kaymakam göreve başladı. Tabii ki pozitif ayrımcılık yaparak çok sevindim. Kendisinin ilk işi Cemil ile uğraşmak oldu. Sokak hayvanlarının tedavisi için koyulan kumbaraya ceza kesildi. Kendi veterinerleri iğne bile vurmazken ilk uğraştıkları kişi oldu ve bize 2300 lira ceza kestiler. Artı bir de Bozcaada Belediyesinin sanatı yalnızca sahnede şarkı türkü işleri olarak zannetmesi, sanat duyarsızlığı, sanatı bilmemesi ve adanın yozlaşmasına asıl katkıda bulunan taraf olması. Şimdiye kadar Bozcaada yerel medyasından da hiçbir destek göremedik. Biz burada Bozcaada Sanat Galerisi işletiyoruz. Eşim de burasının küratörü. Belediyenin de yaptığı sergilere ücretsiz küratörlük yaptı. 23 yıllık bir geçmişi var.

YÜRÜYEN BİR DUVAR

Göz Kırpan Kızın palyaçoya dönmesinin de bir hikayesi var. Göz kırpan kız yürüyen bir duvar. Üstten parçalanıyor. Dolayısıyla eşim ona her sene makyaj yapıyor. Bu da manalı çünkü kadınlar bunaldıkça, sinirlendikçe saçları ile oynar makyaj yapar. O yüzden bence kadınlar çok tercih ettiği bir resimdi bu.

BOZCAADA’YI YOZLAŞTIRDIĞINI DÜŞÜNDÜLER

Bozcaada’nın yozlaşması, kirlenmesi, günü birlikçilerin gelmesinin artışının sebebi olarak Cemil’in duvar resimlerini göstermeye başladılar. Bu konuda sesli, yazılı tepki Olmaya başladı. Hem ekmeğini yiyip hem de sosyal medyadan eleştirdiler. Tur şirketlerinin bunu bir afiş olarak kullanması, 12 ilde Hatay’dan Sinop’a kadar kopyalarının yapılması Cemil’i bıktırdı. Bu bir anlamda koltuklarımızı da kabartıyor, çünkü 0 yaşarken kopya edilen bir ressam. Yoksa saçları bitkiden olan resimler New York’ta, Londra’da yapıldı, ama Göz Kırpan Kız adalı oldu ve ikonlaştı. Posta Gazetesinde 2016 yılında Önünde en çok selfie çektirilen resimlerin arasına aldı.

Resmin silinmesinin ardından ne gibi tepkiler aldınız?

Eşim daha bugün 60 tane özelden kendisine mesaj atıldığım söylüyordu. Almadığı kadar mesaj, telefon ve yorum aldı.

Resmin yeniden çizilmesi için ısrar edilse ya da imza kampanyası düzenlense yeniden çizilir mi?

Resim 45 dakikada eski haline gelir ama Cemil Bozcaada’ya bir daha yapmayacağını söylemişti.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST