Gözlemevleri arasında iş birliği protokolü imzalandı

KALEM Farkıyla...

Gözlemevleri arasında iş birliği protokolü imzalandı

Gözlemevleri arasında iş birliği protokolü imzalandı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Astrofizik Araştırma Merkezi ve Ulupınar Gözlemevi ile İstanbul Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Protokol, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak tarafından imzalandı. İstanbul Üniversitesi Rektörlük makamında gerçekleşen imza törenine, ÇOMÜ Astrofizik Araştırma Merkezi ve Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Faruk Soydugan, Gözlemevi Teknik Sorumlusu Dr. Mehmet Tüysüz, İstanbul Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tolga Güver ve Merkez Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Sinan Aliş katıldı.
Astronomi ve uzay bilimleri alanında ülkemizde bir ilk olan protokol ile ÇOMÜ Ulupınar Gözlemevi’nde bulunan ve ülkemizde şu anda üniversiteler bünyesindeki tek robotik teleskop olan IST60’ın ortak kullanımı, T122 teleskobuyla ortak araştırmalar yapılması, bilimsel iş birliklerinin ve merkezlerin ortak projelerinin geliştirilmesi hedefleniyor. İmza töreninde, Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulması ve ülkemizin uzay programının açıklanmasının ardından, bu protokolün ülkemiz hedefleri için önemli bir iş birliği olduğu vurgulandı. Astronomi ve uzay bilimleri alanının gelişmesi gerektiği ifade edildi.


ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat iş birliği protokolünün verimli sonuçlar doğuracağına inandığını ifade ederken, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak da ÇOMÜ ile gerçekleşen iş birliği protokolünün çok önemli çalışmalara zemin hazırlayacağını ve var olan iş birliklerini daha da kuvvetlendireceğini belirtti.
İmza töreninin ardından karşılıklı hediye takdimleri yapıldı.

Düşünceleriniz...

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST