“Günde ortalama 31 iş yeri kapanıyor”

KALEM Farkıyla...

“Günde ortalama 31 iş yeri kapanıyor”

“Günde ortalama 31 iş yeri kapanıyor”

Çanakkale Tüm-Emekliler SEN Başkanı Emin Ergun, ekonomik krizinin nedeninin tamamen dış finansa bağlı, üretimi değil borçlanmayı esas alan, ranta ve betona dayalı dışa bağımlı bir ekonomi olduğunu söyledi. Ergun ayrıca ekonomik kriz nedeni ile günde ortalama 31 iş yerinin kapandığını belirtti.

Çanakkale Tüm-Emekliler SEN dün Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya; CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık CHP’li meclis üyeleri ve sendika üyeleri katıldı. Açıklamayı Çanakkale Tüm-Emekliler-SenBaşkanı Emin Ergun gerçekleştirdi. Ergun açıklamada şu ifadeleri kullandı, “Ülkede tüm kesimler pahalılık ve zamlar altında inim inim inlerken, mevcut hükümetin başı ülkede ‘Kriz yok, spekülasyon var’ derken sorunun ne kadar ciddiye alındığını göstermektedir.Bu krizi sadece dolar krizi, rahip krizi veya dış güçlerin tezgahı demekle tanımlama ve bu konuda milli dava demekle açıklanamaz. Olsa olsa yasağı savmak ve geçici olarak süre kazanıp iktidarlarını sürdürmekten öteye geçemeyecektir. Meselenin özü, tamamen dış finansa bağlı, üretimi değil borçlanmaya esas alan, ranta ve betona dayalı dışa bağımlı bir ekonomik nedendir”

HER ALANA MÜDAHALE ETMEKTE
Açıklamanın devamında, “24 Haziran seçimlerinden sonra tek adam yönetimi hayatın her alanına müdahale etmekte ve AKP kadroları ve dinci cemaatler, kamu kurum ve kuruluşlarını savaş ganimetiymiş gibi parsellemekte, kamu taşınmazlarını kamu yararına dernek, vakıflardır bahanesiyle 49 yıllığına kiraya vermektedir. İflas eden konkordato ilan eden binlerce firma yasaklar nedeni ile açıklama bile yapamamaktadır. Ağustos 2018’de 954 iş yeri kapanmıştır. 8 ayda kapanan iş yeri sayısı 7 bin 877’dir. Günde ortalama 31 iş yeri kapanmaktadır. Bu şartlar altında tüm emek ve demokrasi güçlerini krizi yaratanların krizin faturasını emekçilere, ezilenlere ve emeklilere çıkartma girişimlerine ve saldırılarına karşı hızla harekete geçmeye, birlikte mücadele yürütmeye omuz omuza vermeye çağırıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST