’Güneş enerji santralimizi devreye sokacağız’

KALEM Farkıyla...

’Güneş enerji santralimizi devreye sokacağız’

’Güneş enerji santralimizi devreye sokacağız’

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, kent genelinde devam eden çalışmaları yerinde incelemeye devam ediyor. Başkan Gökhan teknik inceleme gezisi kapsamında Güneş Enerji Santrali’nde incelemelerde bulundu.

Başkan Gökhan teknik inceleme gezisi kapsamında ilk olarak yenileme çalışmaları tamamlanarak kentlilerin kullanımına sunulan Halk Bahçesi’nde incelemelerde bulundu. Tamamlanan çalışmaları teknik ekip eşliğinde yerinde inceleyen Başkan Gökhan ayrıca, yapımı devam eden Halk Bahçesi Zübeyde Hanım giriş kapısı hakkında bilgi aldı. Teknik inceleme gezisinde Başkan Gökhan’ın diğer durağı ise Atık Su Arıtma Tesisi yanında kurulumu tamamlanan Güneş Enerji Santrali oldu. Atık Su Arıtma Tesisinin elektrik ihtiyacının karşılanması amacı ile hayata geçirilen santralde incelemelerde bulunan Başkan Gökhan, tesis hakkında açıklamada bulundu. Santralin işlemeye başlaması için UEDAŞ’tan onay beklediklerini ifade eden Başkan Gökhan; “Teknik inceleme gezimizin sonunda güneş panellerini incelemeye geldik. Güneş enerji santralimizin çalışmaları tamamlandı. Şimdi UEDAŞ’tan kabul bekliyoruz. Kabulün gelmesinin ardından güneş enerji santralimizi devreye sokacağız” dedi.
“ÇEVREYE ZARAR VERMEYEN ENERJİ KAYNAKLARINI KULLANMAMIZ LAZIM”
Santralin kapasitesi hakkında da bilgi veren Başkan Gökhan; “Santralimizin bin megavatlık bir enerji potansiyeli var. Burada arıtma tesisimiz için gerekli olan enerjiyi kullandıktan sonra gerisini sisteme vereceğiz ve buradan bir kazanç elde edeceğiz. Bu çalışmanın başka bölgelerde de örnek olmasını diliyoruz. Çünkü artık sürdürülebilir, çevreye zarar vermeyen enerji kaynaklarını kullanmamız lazım. Belediye olarak biz de buna öncülük yapmak amacı ile tesisimizi kurduk. Arıtma tesisimizde ciddi bir elektrik harcamamız var ve böylelikle bu ihtiyacımızı da karşılamış oluyoruz. Bundan sonra da elimizdeki kapasiteyi başka alanlarda da kullanarak üretime dönüştürmeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
ADALET HEYKELİ YÜKSELİYOR
Başkan Gökhan, ayrıca Çanakkale 18 Mart Stadyumu yanında bulunan üçgen parktaki çalışmaları inceledi. Başkan Gökhan, parkta devam eden peyzaj çalışmalarının yanı sıra Adalet Heykeli inşa çalışmalarını da yerinde inceledi.Çalışmaların son sürat devam ettiği Adalet Parkı’nda, Adalet Heykeli’nin giderek tamamlandığı görülüyor.
ISLAH ÇALIŞMALARI TAM GAZ DEVAM
Teknik inceleme gezisine devam eden Başkan Gökhan, Arslanca Mahallesi 112 Komuta Merkezi – Sarıçay Dere Islah Çalışmasını da yerinde inceleyerek, teknik ekipten ıslah çalışmaları ve düzenlemeler hakkında bilgi aldı. Çalışmalar kapsamında yapılan açıklamada; “Çanakkale Belediyesi sınırları içerisinde yer alan Arslanca mevkii 112 Komuta merkezi civarından gelerek Sarıçay’a bağlanan mevcut Alahır deresinin ıslahı D.S.İ Bölge Müdürlüğü 252. Şube Müdürlüğü tarafından devam etmektedir. Söz konusu dere ile ilgili olarak DSİ Bölge Müdürlüğün 2 Ekim 2018 tarih 674623 sayılı yazısı ile Alahır deresinin taşkın kontrol inşaatı işi kapsamında yapılan incelemede; Sarıçay ile yeni 112 acil binası arasındaki bölgede Alahır dere yatağının imar adaları içinde kaldığı tespit edilmiş olup, bu konuda gerekli imar tadilatının yapılması talep edilmiştir. Gerekli İmar plan tadilatları Çanakkale Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından yapılmış ve Alahır deresi imar adalarının dışında kalacak şekilde ve mevcut güzergahı mümkün olduğunca korunacak şekilde planlanmıştır. Askı sürecine müteakip İmar Kanunu’nun 18.madde uygulaması yapılarak etkilenen parsellerde düzenleme sonucu DSİ’ye yer teslimi yapılacak” denildi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST