“Halkı ölüme terk ederek büyük devlet olunmaz”

KALEM Farkıyla...

“Halkı ölüme terk ederek büyük devlet olunmaz”

“Halkı ölüme terk ederek büyük devlet olunmaz”

CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural, yaptığı bir açıklama ile Libya’ya aşı gönderilmesini eleştirdi. Ural, “Ülkemizde milyonlarca vatandaşımız aşı beklerken, Libya’ya 150 bin doz aşı göndermek hangi akla hizmettir? Halkı ölüme terk ederek büyük devlet olunmaz!” dedi.
CHP İl Başkanı Ümit Ural, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Ülkemizin diplomasi tarihi, gerek masa başında Lozan’dan Montrö’ye, gerekse ihtiyaç sahibi ulusların yaralarını saracak desteklerle, kamu diplomasisi ile başarılarla doludur. Büyük Türkiye Cumhuriyeti Devleti, salgında, depremde, afette ya da başka her türlü sıkıntıda, ihtiyaçta başka ulusların yanında olacak kudreti göstermiştir. Yerinde ve ölçülü bir tavırla, diplomasi geleneğini bilen bir anlayışla devletimizin ve vatandaşımızın saygınlığını artırmıştır. Fakat bir şeyi yapmamıştır. Kendi vatandaşını zorda bırakmamıştır. Yardım elini dünyanın farklı coğrafyalarına uzatırken, kendi vatandaşının hakkını gasp etmemiştir.”
“EVE LAZIM OLAN CAMİYE HARAMDIR”
“AKP iktidarı ise Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, Osmanlı döneminden bu yana iktidarlar değişse dahi istikrarla devam ettirdiği dış politika anlayışını ortadan kaldırmıştır. Bedelini hem bu ülkenin vatandaşları olarak bizler, hem de komşu coğrafyamız ödemeye devam ediyor. AKP iktidarı ise ısrarla ders çıkarmamaya, yanlışlarından dönmemeye devam ediyor! Yanlış kararlarına her geçen gün yenisini ekliyor! Soruyoruz: Ülkemizde milyonlarca vatandaşımız aşı beklerken, Libya’ya 150 bin doz aşı göndermek hangi akla hizmettir? Bu nasıl bir iş bilmezliktir? Mübarek Ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde iktidara hatırlatmak isteriz: Eve lazım olan camiye haramdır!
“Altını çizerek belirtmek gerekir ki, COVID19 salgınında bilim üzerine düşeni yaptı. Hastalığın tedavisi de aşısı da var. Ülkemizin fedakâr sağlık personeli, bir yılı aşkın süredir adeta cephede düşmanla savaşırcasına salgınla mücadele ediyor. Gerekli tedbirleri almayan, üzerine düşeni yapmayan ise siyasi iktidardır. Yani bizi virüs değil; AKP iktidarı öldürüyor! Aşı olsa hastalığı hafif bir şekilde atlatacak olan, fakat aşı beklerken hastalığa yakalanıp yaşamını yitiren her bir vatandaşımızın sorumlusu AKP iktidarıdır! Türk Tabipleri Birliği uyarıyor. “Ülkemizde aşılama, gerçekleştirebileceğimiz kapasitenin çok altında ilerliyor. Bu hızla gidersek 60 milyon kişinin her iki dozu da alarak aşılanması 2022 sonunu bulabilir” diyor. Ülkemizin aşılama yapabilecek kapasitesi var. Ama yapmıyor. Soruyoruz: Neden? Neden toplumu hızlıca aşılamıyorsunuz da Ülkemizde insanlar aşı beklerken bu milletin aşısını milletten kaçırıp kafanıza göre dağıtıyorsunuz? Bu nasıl bir sorumsuzluk? Türkiye’de yüz binlerce öğrenci eğitim hakkından mahrum kaldı. Çocuklarımızın geleceği çalınıyor. Tek bir örnek vermek yeterli Ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı görev yapan okul öncesi öğretmen sayısı 56 bin. Libya’ya 150 bin doz aşı göndermek demek, hemen bugün, iki saat içerisinde Ülkemizdeki tüm okul öncesi öğretmenlerini aşılamaktan vazgeçmek demek! Öğretmenlerimizi hastalığa mahkûm etmek; evlatlarımızın geleceğini karartmaya devam etmek demek!”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST