Hasan Mevsuf Şehitliği’nde sona gelindi

KALEM Farkıyla...

Hasan Mevsuf Şehitliği’nde sona gelindi

Hasan Mevsuf Şehitliği’nde sona gelindi

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılan, Çanakkale Merkez Dardanos mevkiinde bulunan Hasan Mevsuf Şehitliği çevre düzenleme projesi çalışmaları hakkında incelemelerde bulundu.

Çanakkale Zaferi’nde unutulmaz bir yeri olan ve boğaza hakim Kepez’den Dardanos’a giden yol üzerinde Anadolu yakasında yer alan Hasan Mevsuf Şehitliği’nde Tabya ve Bataryalarının restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmalarında sona yaklaşıldı. Hasan Mevsuf Şehitliği, Tabya ve Batarya Restorasyonu Teşhir ve Tanzimi ve Çevre Düzenleme işi çalışmalarını yerinde inceleyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz’a Şube Müdürü Uğur Yıldırım da eşlik etti. 2017 yılı Mart ayından bu yana devam eden çalışmaların önümüzdeki aylarda tamamlanması planlanıyor. Aynı zamanda eski İzmir asfaltından şehitliğe kadar giden yaklaşık 1 kilometrelik yol asfaltlanarak yenilendi.

HASAN MEVSUF ŞEHİTLİĞİ HAKKINDA BİLGİ
Çanakkale Boğazı’nın Anadolu yakasında, eski Çanakkale-İzmir yolu üzerindeki Kepez Beldesi yakınlarında Dardanos mevkiindedir. 18 Mart 1915 günü itilaf devletleri donanmasının giriştiği boğaz harekatında burada görev alan topçu bataryasının kahraman subay ve erleri akıl almaz bir cesaret ve ateş gücü ile vatan toprağını savunurken İngiliz gemilerinin top atışı sonucu Batarya Komutanı Üsteğmen Hasan, Gözetleme Subayı Teğmen Mehmet Mevsuf, Telefoncu 3 er (İsmail, Mustafa, Mehmet) ve subay namzetei Halim şehit oldu.
Batarya Komutanı Üsteğmen Hasan Bey için 18 Mart 1915 sabahı, İstanbul’dan Çanakkale Müstahkem Mevkii komutanlığına bir kızının dünyaya geldiğini bildiren telgraf gelmiştir. Bu telgrafı alan Cevat Paşa bataryaya gelmiş ve Üsteğmen Hasan’a, “Bir kızın dünyaya geldi. Allah bağışlasın, izinlisin” demiştir. Hasan Bey ise “Komutanım, vatan daha mukaddes, gidemem. İsmini Didar koysunlar” cevabını vermiş ve aynı gece bütün batarya ve Hasan Bey gemilerden atılan toplarla şehit olmuştur. Şehitliğin hemen girişinde sol tarafta sırasıyla Telefoncu Er Mustafa, Telefoncu Er İsmail, Batarya Komutanı Üsteğmen Hasan’ın, sağ tafta sırasıyla Zabit Namzedi Halim, Telefoncu Er Mehmet, Teğmen Mevsuf’un mezarları bulunmaktadır. 18 Mart 1915 Deniz Savaşında şehit olan Batarya Komutanı Üsteğmen Hasan ve Gözetleme Subayı Teğmen Mevsuf’un hatıralarına şehitlik ve içindeki küçük anıta “Hasan Mevsuf” adı verilmiştir. Şehitliğe girmeden asfalt yol üzerindeki mermer levhada şu ifadeler yer almaktadır: “22 düşman harp gemisinin zorladığı Çanakkale Boğazı Türk azmi karşısında geçilemedi. O gün (18 Mart 1915) Türk zaferinin üstün başarısını, bu topçu bataryası göstermiştir. Burada o gün yurdu için savaşırken şehitlik mertebesine yükselen Batarya komutanı Üsteğmen Hasan ile Takım komutanı Teğmen Mevsuf ve dört eri yatmaktadır”

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST