Hatalı heykelin tartışması bitmiyor

KALEM Farkıyla...

Hatalı heykelin tartışması bitmiyor

Hatalı heykelin tartışması bitmiyor

Mermi neden Koca Seyit’in sırtında değil de, elinde?

Eceabat’ın Kilitbahir yönünde ana yolda sergilenmeye devam eden Çanakkale Savaşları’nda sırtlandığı büyük top mermisi ile İngiliz zırhlı donanması Ocean’ın vurulmasını sağlayan ve Osmanlı Ordusu’nun muharebeleri kazanmasında büyük pay sahibi olan Seyit Onbaşı’nın heykeli halen ziyaretçilerin ilgisini çekerken, Koca Seyit’in mermiyi bilinenin aksine sırtında değil de, elinde taşır şekilde tasvir edilmesi soru işaretleri yaratmaya devam ediyor.

Seyit Ali’nin kahramanlığını sembolize etmek üzere heykeltıraş Hüseyin Anka Özkan tarafından bronz ve tuzdan yapılmış heykel Kilitbahir köyü sınırında, kendisi ile özdeşleşen Rumeli Mecidiye Tabyası’nın bulunduğu yere 1996 yılında dikildi. Heykel, Seyit Ali’yi top mermisini sırtında değil, kucağında taşır şekilde gösterdiği gerekçesiyle 2006 yılında kaldırıldı. Seyit Onbaşı’nın mermiyi kucağında taşıdığı heykelin kaldırılması üzerine, heykeli yapan merhum heykeltıraş Hüseyin Anka’nın yakınları, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne eski yerine konulması için başvuruda bulunmuştu. Başvuruyu değerlendiren müdürlüğün heykelin eski yerine konulması doğrultusunda görüş bildirmesi üzerine Seyit Onbaşı’nın heykeli, geçen kasım ayında yeniden Eceabat ilçesine bağlı Kilitbahir köyünde bulunan Mecidiye Tabyası’ndaki yerini almıştı. Bunun üzerine, Seyit Onbaşı’nın mermiyi sırtında taşımasının tasvir edildiği heykel depoya konulmuştu. Gidip, gelen ve her gün onlarca ziyaretçinin ziyaret ederk, önünde fotoğraf çektirdiği Seyit Onbaşı Anıtı’nda hatalı bir tutuş olmasına ve bir dönem kaldırılmasına karşın, yeniden sergileniyor olması düşündürüyor.

Emekli Öğretmen M.U:
Koca Seyit’in sırtında mermiyi taşıdığı heykelinde dikkat ederseniz ağırlık uyluk kemiklerindedir. Aksi durumunda zaten omurga bu yüke dayanamaz. Elinde taşıdığı heykel ise insan anatomisine uygun değil, Koca Seyit mermiyi arkasında yani kalça üzerinde kaldırmıştır. Zaten başka türlüsü de olanaksızdır. Bu hatalı heykeli her gördüğümde dilim dolanıyor.

N.Ş:
Görsel anlamda alışılagelen heykelden farklı olması ilginç, heykeltraş bunu bilerek mi yapmış, hata mı onu da anlamak zor. Belki de sırtından indirip mermiyi yerleştirir şekilde tasvir etmek istemiştir sanatçı, ama öyle olsa bile hatalı olduğu kabul edilip kaldırılıp, bir daha tekrar gelmesi de saçma. Ayrıca çok büyük bir ağırlık olduğunu biliyoruz, kişi zaten o yüzden kahramansa önde bu şekilde nasıl kolayca taşıyor?

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST