‘Hedefim milli takım’ (Video)

KALEM Farkıyla...

‘Hedefim milli takım’ (Video)

‘Hedefim milli takım’ (Video)

5,5 yaşından beri tenis oynayan Umut başarılara doymuyor. Neredeyse gittiği her turnuvadan galibiyetle dönen Umut, Çanakkale’nin de gururu. Merkez Tenis Spor Kulübü sporcusu olan Umut önce milli takıma seçilmek ardından ise ileride ünlü bir tenisçi olmak istiyor, ancak tenis hem masraflı hem de turnuvaların çoğu İstanbul’da olması nedeni ile ulaşılması biraz zor. İşte hocalarından, ailesinden ve Umut’tan tenisteki azim ve başarı dolu hikayesi…

Henüz 5,5 yaşındayken ailesinin hobi amaçlı yazdırdığı tenis kursunda Umut kısa süre sonra farkını belli etti. Şu anda 10 yaşında olan Umut, yaşından büyük sporcularla turnuvaya katılarak galibiyetle dönüyor. Başarılı olmak için hem sporunda hem de derslerinde oldukça emek veren Umut’un hikayesini sizler için yazdık.

Kendini tanıtır mısın Umut bize?
10 yaşındayım. Doğa Kolejinde okuyorum. Çanakkale Merkez Tenis Spor Kulübü sporcusuyum.

Tenise ne zaman başladın?
5,5 yaşında tenise başladım. Tenise de yine Merkez Tenis Kulübünde sınıf arkadaşlarımla birlikte başlamıştık. Sonra diğerlerine göre daha iyi oynadığımı fark ettim, başarabildiğimi gördüm.

Nasıl bir antrenman programın var?
Hafta sonları iki saat, hafta içleri bir saat, hafta içleri 3 gün, 2 gün de fitness birer saat. Bunları yaparken derslerimi de ihmal etmiyorum. Yazın hem sabah hem akşam çalışıyorum.

Örnek aldığın bir tenisçi var mı?
Evet… Novak Dokovic

Hangi yönlerini beğeniyorsun?
Vuruşlarını, atışlarını, servislerini beğeniyorum. Maçlarını hep izliyorum.

Katıldığın turnuvalardan bahseder misin biraz da… Nasıl geçiyor?
Son turnuvam zordu. Gameler altışarlıktı. Zor oldu yani. 20 tane gamelik maçım vardı.

Kendi yaşından büyük sporcularla da oynuyormuşsun. Zorladılar mı seni?
Kendimden 2 yaş büyük sporcularla oynadım. Evet biraz zorlandım.

Hedefin nedir peki?
Hedefim 12 yaşta Milli Takıma seçilebilmek. İyi bir tenisçi ve doktor olabilmek.

Umut’un annesi Menekşe Çelik, Merkez Tenis Spor Kulübü Kurucu Başkanı Özgür Kaşkaya ve Merkez Tenis Spor Kulübü Başkanı Şevval Arı ise Umut ve Çanakkale’deki tenis potansiyeli, ilin bu spor dalındaki eksiklerini ve daha pek çok konu hakkında konuştular.
UMUT GERÇEKTEN ÇOK ÇABALIYOR
Umut’un antrenörlerinden Çanakkale Merkez Tenis Spor Kulübü Kurucu Başkanı Özgür Kaşkaya: “Çanakkale’de potansiyel az ama çok emek veriyoruz. Kulübümüz müsabık çocuk yetiştirmek üzerine aslında daha çok kurulu. Tabii yetişkin sporcularımız da var. Sosyal ortamlarda tenis oynayabilmeleri için de onlara eğitimler veriyoruz, ama müsabık çocukların böyle bizi temsil etmeleri çok hoşumuza gidiyor.

Umut hakkında neler söylersiniz?
Umut gayet özverili, çalışkan ve çok gayretli bir sporcumuz. Bu işte çaba yeterli. Çabalarsa eninde sonunda çocuklar başarılı oluyorlar.

Ailenin de çok desteği var Umut’a…
Bu üç ayaklı bir şey. Sporcu, antrenör ve aile. Gerçekten ailenin de bu konuda büyük desteği var. Kolay değil. Maddi açıdan da şehir dışına çıkıp turnuvaları oynaması her ay maddi bir külfet. Korta getirip götürmeleri de öyle. Herkes ucundan tutuyor, herkes emek veriyor. İnşallah bu şekilde çalışmaya devam ederse de daha güzel başarılar elde edeceğinden eminim. Her geçen gün o hayallerini gerçekleştiriyor. Yaptıklarımızın karşılığını alıyoruz. İnşallah daha iyi başarılar elde edecektir. Mesela eylül başında masters kupasını hedefliyoruz. Orada da federasyonun davet ettiği sporcular katılıyor. İlk hedefimiz buydu, onu gerçekleştirdik. Umut bu konuda gerçekten çok çabalıyor.

BİR GÜN YETMİYOR KORTU AYIRMAYA
Özgür Kaşkaya kort sıkıntısını da dile getirerek, “Müsabık sporcular istiyorlar ki her gün 7-8 ya da 5-6 saat çalışayım. Bir gün yetmiyor kortu tamamen onlara ayırmaya. Dolayısıyla daha çok kortumuz olsa o çocuklar için daha çok imkanımız olacak. İmkanlar ölçüsünde o kadar olabilecek. Bir de çocuk şehirler arası yolculuk yapıyor. Kendi arabasıyla gidenler var, bir de otobüsle gidenler var. Yolun yorgunluğu ile maça çıkıyor. İstanbul’daki sabah kalkıp güzelce kahvaltısını yapıp, oradan da maçına katılıyor. Çoğu turnuvalar İstanbul’da oluyor onun dışında, İzmir, Ankara, Antalya ve Muğla’da oluyor” şeklinde konuştu.

UMUT’TA YOK YOK DİYEBİLİRİZ
Çanakkale Merkez Tenis Spor Kulübü Başkanı Şevval Arı ise tenise oldukça küçük yaşta başlanması gerektiğini dile getirerek şunları söyledi, “Küçük sporcularımızda ilk amaç önce sporu sevdirmek, sonra tenisi sevdirmek ve tabii ki belirli bir yeteneği, hareketi onlara kazandırmak. Bizim ilk amacımız müsabık sporcular yetiştirelim, kulübümüzü Çanakkale’yi temsil etsinler yönünde. Umut gibi birçok Umut olsun istiyoruz. Umut ile 5,5 yaşında başladık. İlk geldiği günü de hatırlıyoruz çok net olarak. Beraber kendimizi geliştirdik diyebilirim. Beni de antrenörlük anlamında başlatan da Özgür Hocam. Şöyle bir zincirimiz var şu an; öğrenci, hocası, hocaların hocası aslında Özgür Hocam da. O şekilde çalışmalara devam ediyoruz. Hem grup dersi ile hem özel dersleri devam ediyor. Yazın çift antrenman sistemimiz de olacak. İnanılmaz çalışmak lazım. Bu matematik ya da Türkçe gibi bir ders değil. Hem çalışmak lazım, hem yetenek lazım, hem fedakarlıklar ve çaba lazım. Hem okul derslerimiz çok iyi olsun hem de milli takımda oynasın çok hayali demeyim ama çok mümkün olmayabiliyor. Aynı zaman da spor da disiplini getiriyor. Umut’un da mesela dersleri çok iyi. Çoğu okuldan kazandığı dereceleri var. Yok yok diyebiliriz. Umarız bu şekilde devam eder”

İSTANBUL’DAKİ SPORCUYLA HER ANLAMDA YARIŞMAK ZOR
İstanbul’da olan bir sporcunun her hafta turnuvaya gitmesinin daha kolay olduğunu belirten Arı, “Buradan kalkıp İstanbul’a gitmek, onlarla her anlamda yarışmak zor. Orada kort daha fazla, imkan daha fazla. Dolayısıyla destek gerekiyor” şeklinde sözlerini noktaladı.

DESTEK GEREKİYOR
Umut’un annesi Menekşe Çelik ise Umut’u her hafta turnuvaya götürüyor. Bunun maddi külfetinin çok büyük olduğunu belirten Menekşe Hanım, “Kış dönemi boyunca hafta sonu turnuvaları genellikle ayda bir ya da iki defa oluyor, ama yaz boyunca çok yoğun bir program var. Neredeyse her hafta bir turnuva var. Her hafta turnuvaya gidip puan biriktirmeniz gerekiyor. O puanlar olmadan milli takım seçmelerine dahi katılamıyorsunuz. Dolayısıyla çok daha fazla enerji harcamak gerekiyor. Maddi manevi bu enerjiyi harcamak gerekiyor. Bu spor gerçekten diğer sporlardan daha zor bir spor. İyi sporculara bir şekilde bir destek sağlanmalı, çünkü bu sporu bireysel olarak biz ne kadar çaba sarf etsek de bir yere devam ettirebiliriz. Ben elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum.

HOBİ OLARAK BAŞLATTIK
Biz buraya ilk geldiğimizde bir sporu edinsin diye getirdik. Sonradan baktık bir yeteneği var. Özgür Hocam bunu gördü. Sonra devam ettik. Umut da daha çok sevdi, daha fazla ders alalım dedik. Öyle öyle derken bugünlere geldik.

DESTEK OLAN YOK
Çanakkale’de tenis kortlarında ve sayısında büyük problemlerin olduğunu belirten Menekşe Çelik, “Kapalı kort olmaması sıkıntı, ilin buna ön ayak olmaması ayrı bir sıkıntı. Keşke destek olsalar. Daha çok çalışacağız ama destek olan yok bu ilde” şeklinde konuştu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST