Hem deprem hem devletzede!

KALEM Farkıyla...

Hem deprem hem devletzede!

Hem deprem hem devletzede!

Ayvacık’ta 2017 yılında meydana gelen deprem sonrası, hak sahibi depremzedelerin bir kısmına hâlâ konutlarının teslim edilmediği öğrenildi. İmar planında yer almasına ve aradan geçen 4 yıla rağmen çocuklar ilkokul, anaokulu eğitimlerini konteynerlerde devam ettirirken bölgede sağlık ocağı dahi yok. Hal böyle olunca Ayvacıklı vatandaşların depremin ardından bir de “devletzede” olması, geçtiğimiz gün meclis gündemine taşındı.

Ayvacık’ta depremzedelerin 4 yıldır yaşadığı mağduriyet geçtiğimiz gün CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan tarafından Meclis Genel Kurulu’na taşındı. Ceylan, yaptığı açıklamada 2017 yılında Çanakkale Ayvacık ilçesinde meydana gelen depremleri hatırlattı. Özgür Ceylan depremin özellikle kırsal kesimde etkili olduğunu belirterek, “Çanakkale AFAD ekipleri depremin olduğu tarihte bölgede otuz altı yerleşim yerinde toplam bin yetmiş bir konut, yüz otuz dört ahır ve on iş yerinin yıkık ve ağır hasarlı olduğunu tespit etmişti” dedi.

EVLERİN BİR KISMI HALA TESLİM EDİLMEDİ
Ceylan, Ayvacık ilçesinin güney batısında bulunan ve depremde sağlık ocağı, ilkokul ve anaokulu ağır hasar gören ve kullanılamaz hale gelen Yukarıköy’ün nüfusunun 1985 yılından bu yana sürekli artış gösterdiğini kaydederek, “Evleri yıkılan depremzedeler için yapılacağı ifade edilen konutların bir kısmı hak sahiplerine teslim edildi, bir kısmı ise henüz teslim edilemedi” diye konuştu.

“EKSİKLER NE ZAMAN TAMAMLANACAK?”
Konteynerlerde çıkan yangınlarda Tabaklar ve Beştaş köylerinde iki yurttaşımızın vefat ettiğini kaydeden CHP’li Ceylan, “Yukarıköy imar planında yer almasına rağmen aradan geçen dört yıla rağmen hâlâ ilkokul, anaokulu, sağlık ocağı ve cami inşasına başlanamamıştır. Çevre köylerdeki çocuklar da burada hâlâ konteyner okulda eğitim görüyor” dedi. Deprem zedelerin mağduriyetinin bir an önce giderilmesi gerektiğini belirten Ceylan, “Eksik bırakılan sosyal donatılar ne zaman tamamlanacaktır?” diye sordu.

Galeri

Düşünceleriniz...

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST