Hem geri dönüşüm hem yakıt malzemesi

KALEM Farkıyla...

Hem geri dönüşüm hem yakıt malzemesi

Hem geri dönüşüm hem yakıt malzemesi

Mekanik ve Biyolojik Ayırma Tesisi açılışı yapıldı. Açılışta konuşan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Eskiden burada sadece katı atığımızı depoluyorduk ama şimdi buradaki tesisimizde atıkları ayrıştırmak sureti ile hem geri dönüşüm malzemesini hem de yakıt olarak kullanılacak olan malzemeyi elde ediyoruz. Dolayısı ile tamamen artık hiçbir işe yaramayacak olan çöpü düzenli depolama alanımızda depolayacağız. Dolayısı ile depolama alanımızın ömrünü büyük miktarda arttırmış olduk” dedi.
ÇAKAB tarafından yürütülen Entegre Katı Atık Yönetim Sistemi Projesi içerisinde yer alan Mekanik ve Biyolojik Ayırma Tesisi açılışı dün gerçekleşti. Kemel Köyü Döllüktepe mevkiinde bulunan Düzenli Çöp Depolama Alanı’nda gerçekleştirilen açılış törenine Vali İlhami Aktaş, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, ÇAKAB Üyesi Belediye Başkanları, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri ile davetliler katıldı. Tören, Çanakkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Aysun Kavcar ve SUEZ Çanakkale Genel Müdürü Metin Suadiyeli’nin açılış konuşmaları ile başladı. Kavcar ve Suadiyeli, tesisin kurulumu ve işleyişi hakkında katılımcılara bilgi verdi. Ardından törende söz alan Başkan Gökhan, tesisin kuruluşunda emeği geçenlere teşekkürlerini sunarak; “Çanakkale doğanın bahşettiği güzelliklerle dolu bir yöre. Bizim de bu yöreyi temiz tutarak, geleceğe yakışır bir şekilde bırakmamız lazım. Dolayısı ile de yatırımlarımız da doğaya saygılı projeler olmak zorunda” dedi.
ATIK İŞLEME VE GERİ KAZANIMA DOĞRU YOL ALIYORUZ
Çanakkale ve ÇAKAB havzasından toplanan katı atıkların uzun yıllardan bu yanan çevreye duyarlı bir şekilde süzenli olarak depolandığını ifade eden Başkan Gökhan; “ÇAKAB olarak katı atık sorunumuzu havza bazında çözmeye çalıştık. Atıklarımız uzun yıllardır Çanakkale Düzenli Depolama Tesisinde çevreye zarar vermeden depolanıyor. Ama günümüzde artık düzenli depolamadan atık işleme ve geri kazanıma doğru yol alıyoruz. Depolanan katı atık miktarlarının azaltılması, depolama tesisinin ömrünün uzatılması amacı ile Tam Ölçekli Entegre Katı Atık Yönetim Sistemini (EKAY), Danıştay’ın görüşü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayı ile Suez Şirketiyle imzalanan sözleşme ile hayata geçirdik. Eskiden burada sadece katı atığımızı depoluyorduk ama şimdi buradaki tesisimizde atıkları ayrıştırmak sureti ile hem geri dönüşüm malzemesini hem de yakıt olarak kullanılacak olan malzemeyi elde ediyoruz. Dolayısı ile tamamen artık hiçbir işe yaramayacak olan çöpü düzenli depolama alanımızda depolayacağız. Dolayısı ile depolama alanımızın ömrünü büyük miktarda arttırmış olduk” dedi.
BU PROJEYİ EKONOMİ YATIRIMI OLARAK DA GÖREBİLİRİZ
Projenin çevreye duyarlı bir yatırım olmasının yanı sıra ekonomik getirisi de olan bir yatırım olduğunu vurgulayan Başkan Gökhan; “Bu proje kapsamında entegre biçimde toplama, taşıma, ön işlem geri kazanım ve bertaraf süreçlerini imtiyaz sahibi olan Suez Çanakkale firması yapmakta. Tabi burada hedefimiz, sıfır atık. Bu yatırım bu sürece de hizmet ediyor. Bu bir çevre yatırımının olmasının yanında aynı zamanda bir de ekonomi yatırımı. Geri kazanılan malzemeler ekonomiye yeniden kazandırıldığı için aynı zamanda bu yatırımımızı ekonomi yatırımı olarak da görebiliriz. Çöp Sızıntı Suyu Arıtma Tesisimizi yaptık, Elektrik Üretim Tesisimizi açtık. Şimdi de bugün burada Mekanik Atık Ayrıştırma Tesisimizin açılışını gerçekleştiriyoruz. Çanakkale gibi bu nüfusa sahip bir ilde bunu başarabilmek kolay değil. Seneler çabuk geçiyor. Bu tesisin ömrü de kaç yıl olduğu belli. Şimdiden buna hazırlıklı olmamız gerekir. Sadece ÇAKAB havzası değil, Çanakkale’nin bütününde bunu planlamamız gerekir” şeklinde konuştu.
Başkan Gökhan’ın konuşmasının ardından kurdele kesimi ile tesisin açılışı gerçekleştirildi. Ardından açılışa katılan protokol üyeleri teknik ekip eşliğinde tesisi gezerek incelemelerde bulundu. Gezi sırasında tesis çalışmalarını yerinde görme fırsatı bulan heyete SUEZ Çanakkale Genel Müdürü Suadiyeli burada gerçekleştirilen faaliyetler hakkında da bilgi verdi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST