Hiç kimse zorla hizmet satın almaya zorlanamaz

KALEM Farkıyla...

Hiç kimse zorla hizmet satın almaya zorlanamaz

Hiç kimse zorla hizmet satın almaya zorlanamaz

Özel kolejler, velilere eğitimin yanında yemek almayı da zorunlu koşuyor. Bu durum pek çok velinin belini büküyor. Oysa kanunlar açık, hiçbir şekilde zorunluluk olamaz, talep edenler bu hizmetlerden faydalanır deniliyor ama…işte dananın kuyruğu amadan sonra kopuyor.

Rekabet yok, serbest piyasa ekonomisi fiyat belirliyor
Artan enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle Çanakkale’de özel okullarda eğitim ücretinin yanında yemek ücretinin zorunlu tutulması velileri zorluyor. A’dan Z’ye her ürüne ve hizmet grubuna gelen zamların vatandaşları zorladığına dikkat çeken TÜKODER Çanakkale Şubesi Başkanı Ali Rıza Berkit, serbest piyasa ekonomisinin fiyat belirlediğini rekabet ortamının ise kaybolduğunu söyledi.
“Özel okullarda yemek mecburi mi?” sorusu çok sorulurken, öğrenci velilerine yapılan bilgilendirmede yemek, servis ve ek kitap gibi bazı ek hizmetleri yönetmeliğe aykırı olarak zorunlu tutuluyor. Temel eğitim gideri yanında kırtasiye, kıyafet ve servis gibi hizmet ve ürünlerden ek ücret talep edilmesi velilerin şikayetine neden oluyor. Okul mutfağında hazırlanan günlük 70 liraya tekabül eden yemek ücreti velileri zorlarken, öğrenciler ise kuru fasulye, pilav ve yoğurt gibi çeşitlerin sürekli tekrarlandığından duydukları memnuniyetsizliklerini belirtiyor. Yemeklerin uygun maliyete getirilmesi için kalitesi çok iyi olmayan örneğin yoğurt gibi yiyecekleri tüketemeyen öğrenciler kantinlerde satılan tost, sandviç ve hamburger gibi yiyeceklerin de pahalı olduğunu aktarıyor.
Çanakkale’de eğitim veren İSTEK 1915 Çanakkale Okulları, Çanakkale Koleji, Doğa Koleji, Bahçeşehir gibi özel okullarda yemekler okulda yapılıyor. Öğrencinin yemek alması zorunlu tutuluyor. Sabah okula giriş yapan çocuğun güvenlik nedeniyle okuldan çıkışının yasak olmasından dolayı yemeğin zorunlu olduğu vurgulanırken, servis ise seçeneğe bağlı oluyor, aracı olan veliler çocuklarını okula getirmek istediği takdirde okul yönetimleri kabul ediyor. Kıyafet ise ilkokul ve ortaokullarda zorunlu tutulurken, lise kısmında serbest bırakılıyor.

Yasa varsa, yasa uygulanmalı
TÜKODER Çanakkale Şubesi Başkanı Ali Rıza Berkit velilerden gelen şikayetleri Kalem Gazetesi’ne değerlendirirken şu ifadeleri kullandı: “Birincisi velilerin örgütlenmesi gerek, yıl başlarında biz 500 veliyiz, bu ülkede madem yasa var, yasayı da uygulamamız lazım demeliler. İkincisi ilgili okula ihtarname çekebilirler, bizde hazır ihtarname örnekleri var, bizden alıp postaneden taahhütlü olarak gönderebilirler. Biz Tüketici Hakem Heyetleri bu sene 66 bin liraya kadar davalara bakıyoruz, rakam çok yükseldi, yani Hakem Heyetine ve Tüketici Mahkemesi’ne başvurabilir, ama o da velisi çocuk orda olduğu için korkar diye düşünüyorum” dedi. Velilerin ciddi bir örgütü olmadığının da altını çizen Berkit, “Bununla ilgili bir dernek var ama, bizim ülkemizde dernek kurulunca siyasi eğilimi oluyor, o zaman da içi boş dernek olup çıkıyor” diye konuştu.
İletişimden, suya, yemekten, eğitime her kalemde zam olduğunu vurgulayan TÜKODER Çanakkale Şubesi Başkanı Ali Rıza Berkit, “Biz vatandaş adına onun haklarını korumaya çalışıyor, onların sözcüsü oluyoruz, dile getiriyoruz, işimiz zor” dedi. Berkit, “Bir örnek vereyim, evimin interneti TT Net bu ayın 22’sinde bitiyormuş, havuza girersem 400 lira aylık, aylık abonelik ücretim 74 liraydı, şu anda 180 lira ilk yıl, ikinci yıl da 240 lira, bu ne? Bu ülkede kamuoyunda yeri olmamasına rağmen net kamuymuş gibi bütün özel sektörün fiyatları ayarlanıyor. Neresi? Araç muayene istasyonu, neresi internet aboneliği. Bir oran belirleniyor, herkes ona atlıyor, ya bir rekabet yok, serbest piyasa ekonomisi var. Yerel yönetim suya 29-30 lira katı atık ücreti alıyor, 60 lira olmuş, daha suyu kullanmadan vergi ödüyorsun. 60 lira su al, alma vereceksin. Daha bir sürü vergiler var da, biz nasıl uğraşacağız bunlarla? Şu andaki ev kiralarının da astronomik olduğunu söyleyen Berkit, “Ben hakem heyetindeyim, ayda 150-200 dosya geliyor. Çanakkale’den de zaman zaman geliyor. 23 Ocak’ta da toplantı var, dosyalar hazırlanıyor, raportörler tarafından. Kurula gireceğiz yine” dedi.

Kimse yemek için zorunlu tutulamaz
Ak Parti Gurup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, konuya ilişkin Kalem’e bir açıklama yaptı. Turan’ın, Özel Okullara öğrenci kayıtlarında, okul yönetimince öğrencilere sunulacak hizmetler ve bu hizmetler karşılığında alınacak ücretlerle ilgili iş ve işleyişe açıklık getiren açıklaması şu şekilde: ‘Özel öğretim kurumu yönetmeliğinin 53. maddesinin birinci fıkrasındaki ‘kurumlar, kanunun 12. ve 13. maddesinde yer alan hükümlere uygun olarak öğrenci ve kursiyer ücretlerini; veli veya kursiyerlerle yapacakları bakanlıkça belirlenerek genel müdürlük internet sayfasında yayınlanan özel sözleşmelerinde sağlayacaklarını belirttikleri eğiti ve öğretim imkanlarına, gelişmelerine imkan verecek yatırım ve hizmetler ile diğer işletme giderlerine göre tespit ederler’ hükmü çerçevesinde yürütülmektedir. Bu kapsamda, anılan yönetmeliğinin 53.maddesinin 5.fıkrasında ‘kurumlar, öğrenci veya kursiyerlerden; yemek, kahvaltı, servis, pansiyon (yatakhane) kitap-kırtasiye, kıyafet, etüt ve benzeri hizmetler karşılığında mayıs ayının sonuna kadar ayrıca tespit ederler. Bu fıkrada yer akan hizmetlerden, talep eden veliler faydalanır’ hükmüne yer verildiğinden, söz konusu hizmetlerden faydalanılması konusunda herhangi bir zorunluluk olmayacağı mütalaa edilmektedir.”

Kimsenin hiçbir hizmet için zorunlu tutulamayacağı açık bir dille kanunlarda belirtilmesine rağmen, özel okullar bazı şeyleri zorunlu tutuyor. Bu da özel kolejlerin eğitim amacının dışına çıkarak ticaret ağırlıklı bir eğitim sunuyor. Veliler ise çocuklarının yemediği yemeğin parasını ödemeye zorunlu tutuluyor.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST