İÇİMİZ YANIYOR

KALEM Farkıyla...

İÇİMİZ YANIYOR

İÇİMİZ YANIYOR

Saat 04.17’de Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde Kandilli Rasathanesi’ne göre 7.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Diyarbakır
Diyarbakır

Depremden; Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Batman, Bingöl, Elazığ, Kilis, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şırnak, Van, Muş, Bitlis, Hakkari, Adana, Osmaniye ve Hatay etkilendi. Gece vakti olan depremde binaların yıkılma tehlikesi nedeniyle vatandaşlar dışarıda bekledi. Şehir merkezlerinde uzun araç kuyrukları oluştu. Deprem nedeniyle Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Malatya ve Hatay’da bazı binalar yıkıldı. Son 13 saatin verilerine göre toplam bin 148 kişinin vefat ettiğini ve 8 bin 533 kişi yaralı olduğu ve 45 ülkenin yardım teklifinde bulunduğu öğrenildi. 

Deprem sonrasında bölgeye 9 bin 698 arama kurtarma personeli, 216 araç ve bin 511 iş makinesi görevlendirildi. Saat 17.45 itibariyle 2 bin 834 binanın yıkıldığı öğrenildi. Psikososyal destek hizmetleri için 730 personel ve 50 araç sevk edildi. Bölgeye 300 bin battaniye, 18 bin 772 çadır, 24 bin 172 yatak, 47 bin 176 yastık-çarşaf seti ve bin 106 mutfak seti gönderildi. Ayrıca, beslenme ihtiyaçları için toplam 76 ikram aracı, 14 mobil mutfak, 4 mobil aşevi, 4 sahra mutfak ve 2 mobil fırın yönlendirildiği öğrenildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, depremden etkilenen bölgelerdeki tüm öğretmenevleri, uygulama otelleri, kapalı spor salonları ve okulların vatandaşların hizmetine açıldığını duyurdu. Deprem sonrası Hatay-Reyhanlı yolu parçalandı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, tüm Türkiye’de 13 Şubat’a kadar okulların 1 hafta tatil edildiğini söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “4. seviye uluslararası alarmdayız” dedi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, deprem bölgesinde evlerine dönemeyen vatandaşların il müftülükleri ve din görevlilerinin rehberliğinde uygun olan camilerde diledikleri kadar kalabileceklerini bildirdi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, trafiğin kilitli olduğunu ve yardımların gelemediğini söyledi.

Antakya
Antakya

Çanakkaleli siyasiler ve kamu kurumları tarafından geçmiş olsun temennileri paylaşıldı. Valilik tarafından, “Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve ülkemizin pek çok yerinde hissedilen depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Deprem haberi alındığında Vali İlhami Aktaş başkanlığında kriz merkezi toplanmış olup deprem bölgesi ile ilgili tüm gelişmeler kriz merkezinden takip edilmektedir. Valiliğimiz koordinasyonunda Çanakkale İl AFAD Müdürlüğü ekipleri, İl Sağlık Müdürlüğü UMKE ve112 Acil Sağlık Ekipleri, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Psikososyal destek ekipleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Hasar Tespit ekipleri ve Çanakkale İl Özel İdaresi Arama Kurtarma (ÇÖZAK) ekipleri bölgeye sevk edilmiştir. Bölge yapılacak yardımlar, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, İlimizde Çanakkale İl AFAD Müdürlüğü koordinasyonunda yapılacaktır. Depremden hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan Rahmet, yakınlarına sabırlar, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz” açıklaması yapıldı. Pek çok STK ve belediye de depremden etkilenen bölgelere gönderilmek üzere tüplü ısıtıcı veya elektrikli ısıtıcıya ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Kızılay ise deprem bölgesine kan sevkiyatı yapılabileceğini söyleyerek, herkesi kan bağışına davet etti. Belediyeler, siyasi partiler ve STK’lar tarafından yardım gönderileceği, sosyal medya hesaplarında duyuruldu.

AFAD koordinasyonuyla gönderilecek olan yardımlara katkıda bulunmak isteyenlerin, yaşadığı belediyeye ulaşabileceği bildirildi. Özellikle ısıtıcı, çadır, mat, kışlık kıyafet, el feneri, çocuk kıyafeti, hazır gıda, battaniye, power bank, su ve hijyen malzemelerine ihtiyaç duyuluyor.

Malatya
Malatya

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi Hasan Mevsuf Spor Salonunda bulunan ÇOMÜ Butik, ihtiyaç duyulabilecek malzemeleri listeledi: Bebek bezi, ısıtıcı, battaniyeler, bebek maması, kuru gıda, hijyen malzemeleri, hijyenik ped, atkı, şapka, eldiven, 26-39 numara bot, 0-12 yaş mont.

Artçı depremler, çevre illerde çok şiddetli bir şekilde devam ediyor. Kandilli Rasathanesi, Kahramanmaraş’ta saat 13:24’te 7.5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldiğini açıkladı. Bölgede yapılan canlı yayınlarda yıkılan binalar olduğu görüldü. Deprem uzmanları, deprem bölgesinde olanların hiçbir şekilde evlerine girmemesi gerektiği yönünde uyarıda bulunuyor.

Antakya
Antakya

Kahramanmaraş

Adıyaman

Elbistan

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından deprem bölgesindeki yolların durumu hakkında güncel veriler paylaşıldı. Hava şartları ve yolların durumu nedeniyle arama kurtarma ekipleri bölgelere ulaşmakta zorluk çekiyor. Kendilerine henüz hiçbir yardımın ulaşmadığını söyleyen vatandaşlar var.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST