İDA’nın ÇED iptal isteği haklı bulundu

KALEM Farkıyla...

İDA’nın ÇED iptal isteği haklı bulundu

İDA’nın ÇED iptal isteği haklı bulundu

İDA Dayanışma Derneği’nin Atikhisar Barajı için açtığı davada bilirkişi raporu derneğin ÇED iptal isteğini haklı buldu.
İDA Dayanışma Derneği tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle dendi: “Biricik su kaynağımız Atikhisar Barajı, İDA Dayanışma Derneği’nin açtığı ÇED iptal davası sonucunda büyük bir tahribattan ve zehirlenme riskinden kurtuldu. 13 Haziran 2020 tarihinde İda Dayanışma Derneği olarak Atikhisar Koruma Havzası içerisinde yer alan “Terziler Altın ve Gümüş Madeni Projesi”ni hayata geçirmek isteyen Koza Madencilik A.Ş.’ye karşı ÇED iptal davası açmıştık.”
“2017 itibari ile Kirazlı’da Alamos Gold’un maden işletmesi yanında yine Atikhisar Barajını tehdit eden Koza Madencilik yeni ruhsat alanında faaliyete başlamıştı. Bunun da önüne geçmek gerekiyordu. Bu hassasiyetle açmış olduğumuz davamızın Bilirkişi raporu davacı İDA Dayanışma Derneği’nin ÇED iptal isteğini haklı buldu.”
“Bununla birlikte maden sahalarının giderek çoğalması kümülatif bir etki ile Çanakkale’de tehditleri arttırmaktadır. Kuraklıkla birlikte suyun öneminin ne kadar büyük olduğu anlaşılmıştır. Atikhisar Baraj su toplama havzası el değmemiş güzellikte ormanlık araziyle çevrilidir. Suyumuzu ve su havzamızı korumak vicdan borcumuzdur.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST