“İhracatın ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz”

KALEM Farkıyla...

“İhracatın ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz”

“İhracatın ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye konsorsiyumlarına yönelik Avrupa İşletmeler Ağı (AİA) 2018 Ulusal Toplantısına katıldı. COSME Avrupa ve Türkiye Birim yetkilileri ile Türkiye’de faaliyet gösteren 11 farklı Avrupa İşletmeler Ağı Konsorsiyum temsilcilerinin yer aldığı toplantıda, katılımcılar programın 10. yılı kapsamında projede gerçekleştirilen faaliyetler hakkında sunumlar gerçekleştirdi.

İstanbul Hilton Bosphorus Otel’de gerçekleştirilen toplantıda, KOSGEB AB Dış İlişkileri Daire Başkanı Necati Günaydın, COSME Birimi Başkanı Natalia Martinez, İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Yelken, Sabancı Üniversitesi Araştırma ve Lisansüstü Politikalar Direktörü Prof.Dr. Cengiz Kaya, Edirne KOSGEB Müdürü Veysel Vural, ÇTSO Proje Uzmanı Gökhan Doğru, ÇTSO Dış Ticaret Birimi temsilcisi Mehtap Göynüer, Namık Kemal Teknopark A.Ş. temsilcisi Ayça Tepe ve Türkiye genlinde faaliyet gösteren 11 Avrupa İşletmeler Ağı Konsorsiyum temsilcilerinin hazır bulunduğu toplantıda, projenin 10 yıllık sürecinde gerçekleştirilen faaliyetler ve örnek uygulamalar hakkında sunumlar yapıldı.

“SÜREKLİ YENİ PROJELER ÜRETİYORUZ”
ÇTSO Genel Sekreteri Sema Sandal, Avrupa İşletmeler Ağı (AİA), İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği Programının (COSME) dört temel faaliyet alanından biri olan “Pazarlara Erişim” kapsamında yer aldığını belirterek, 600 kuruluşun ortak olduğu AİA, Türkiye ve AB’deki yerel, ulusal ve bölgesel aktörleri, KOBİ’ler için bir araya getirdiğini ifade etti. Proje hakkında bilgi veren Genel Sekreter Sandal; “Avrupa İşletmeler Ağı COSME (2014-2020) döneminde, KOBİ’lerin AB nezdindeki çalışmalara erişimini ve işbirliklerini artırmak için toplam 50 ortaktan oluşan 11 konsorsiyum ile devam ediliyor. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Edirne KOSGEB Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülmekte olan EEN West-Mar Konsorsiyumunda, Namık Kemal Üniversitesi Teknopark A.Ş. ile birlikte 2014 yılından beri proje ortağı olarak yer alıyor. Proje kapsamında firmalarımızı Avrupa İşletmeler Ağı kapsamında düzenlenen B2B faaliyetlerine katılmalarını sağlıyor, AB Finansmana erişimde ve ihracat konularında bilgilendirme seminerleri düzenliyoruz. Üyelerimiz için ihracatın ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Ürününü ihraç edebilen bir firma yurt içinde çok daha kolay pazar bulabiliyor. Bunun için sürekli yeni projeler üretiyoruz” diye konuştu.

Sandal, ÇTSO Yönetim Kurulu olarak ihracat yapmayı hedefleyen veya ihracatta farklı pazar arayışlarında olan firmalara koşulsuz destek sağladıklarını belirterek, “Devletimiz tarafından rekabet gücünün arttırılması ve uluslararası pazara giriş süreçlerinde sağlanan destekler için üyeler Oda’dan her zaman destek alabilir” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST