II. Bilim Şenliği Düzenlendi

KALEM Farkıyla...

II. Bilim Şenliği Düzenlendi

II. Bilim Şenliği Düzenlendi

Batı Trakya Bölgesi’nde yaşayan Türk öğrencilere yönelik, Uzaktan Öğretim Ders Destek Sistemi Projesi Kapsamında II. Bilim Şenliği düzenlendi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) ile ortaklaşa yürütülen “Batı Trakya Bölgesi’nde Yaşayan Türk Öğrencilere Yönelik Uzaktan Öğretim Ders Destek Sistemi” projesi kapsamında II. Bilim Şenliği düzenlendi.

II. Bilim Şenliği, Yunanistan’ın Rodop iline bağlı Yassıköy (İasmos) Stadyumu’nda gerçekleşti. Düzenlenen etkinliğe öğrenciler, veliler, Batı Trakya’daki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Rodop Milletvekili, Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu Muavin Konsolos İbrahim Işık katıldı.

Projede görev yapan öğretmenlerin bilimsel deney, etkinlik, oyun ve çeşitli eğitim gösterileriyle başlayan program, öğrenciler tarafından yoğun ilgi gördü. Sonrasında açılış konuşmaları ile devam eden programda projeye düzenli olarak katılım sağlayan ve başarı gösteren 75 öğrenciye hediyeler takdim edildi.

Açılış konuşmalarında ilk olarak BTAYTD Başkanı Ercan Ahmet bir konuşma yaptı. Konuşmasında projenin öneminden bahseden Ercan Ahmet, uzaktan eğitimin Batı Trakya’daki eğitim sorununa çok önemli bir çözüm olduğunun altını çizdi. Ahmet, projenin eğitim sistemindeki bir boşluğu doldurduğunu, öğrencilerin derslerine olumlu katkı sağladığını dile getirirken bu yılki Batı Trakya yürütücü ayağı olarak BTAYTD’nin projeye destek verdiğini belirtti. Ahmet, II. Bilim Şenliği ve Ödül Töreni için programa iştirak eden herkese teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Projenin önemi, projenin kapsamı, yapılış şekli ve eğitim modeli hakkında detaylı bilgiler sunan proje yürütücüsü TÖMER Müdür V. Prof. Dr. Bünyamin Bacak, özet olarak projede haftada 67 saat canlı ders yapıldığını, İlkokul 3’ten Lise 2’ye kadar tüm sınıflarda temel derslerin öğretiminin yapıldığını ifade etti. Toplamda 20 hafta süren programın yoğun ve kaliteli bir faaliyet olduğunu sözlerini ekleyen Prof. Dr. Bacak, projenin en büyük destekçisinin Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) olmasının yanı sıra sponsorluk desteği veren Tolgay Elçioğlu’na ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı başta olmak üzere destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Rodop İli Milletvekili İlhan Ahmet, projeyle ilgili yaptığı konuşmasında her gelişmenin sadece bilimle olacağını ifade etti ve projenin güzel bir çalışma olduğunu da sözlerine ekledi. İlhan Ahmet, eğitim söz konusu olduğu zaman her daim destek vereceğini belirterek projeye katkı veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu Muavin Konsolos İbrahim Işık konuşmasında projeye destek veren ve katılım sağlayan öğrencilere, kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

II. Bilim Şenliği toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST