İl il dolaşıp kalaycılık yapıyorlar (Video Haber)

KALEM Farkıyla...

İl il dolaşıp kalaycılık yapıyorlar (Video Haber)

Bursa’da yaşayan ve geçimlerini kalaycılıkla sağlayan Ercan Akyüz, yaz aylarında il il dolaşarak hem bakır kapları kalaylıyor hem de unutulmaya yüz tutmuş mesleği yaşatmaya çalışıyor.

Uzun yıllar önce bakır kapların çok kullanıldığı dönemlerde kalaycılık mesleğini icra eden birçok aile vardı. Kalaycılar Kentlerde mahalle aralarında ve köylere giderek bakır kapları kalaylıyordu. Sanayi ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte, bakır kapların yerini teflon, çelik, alüminyum, cam ve seramik kaplar almaya başladı. Durum böyle olunca kalaycıların sayısında düşüş yaşandı.

BAKIR KAP KULLANMAK ZENGİN İŞİ OLDUU

Bursa’da yaşayan ve yaz aylarında il il dolaşarak kap kalaylayan Ercan Akyüz, Esenler Mahallesi’nde körüğünü kurarak bir haftadır mahalle sakinlerinin bakır kaplarını kalaylıyor. Günümüzde bakır kapları genellikle varlıklı ailelerin kullandığını, kapların genellikle süs ve dekorasyon amaçlı kullanıldığını, Akyüz, “Dar gelirli ailelerde artık bakı kalıp çok fazla yok. Çocukluğumdan beri ben kalaycılık işindeyim. Yaz aylarında çeşitli illere ve köylere giderek vatandaşların bakır ve kalaylanabilir kaplarını kalaylıyorum. Geçimimi kalaycılıkla sağlıyorum. Bakır kaplar artık varlıklı ailelerde var. Bakır kap kullanmak biraz da zengin işi oldu artık. Geçtiğimiz yıllardaki gibi çok olmasa da işlerimiz oluyor. Bu meslek artık unutuluyor. Çeşitli illerde çok az sayıda kalaycı kaldı. Biz hem kap kalaylıyoruz hem de unutulmaya başlanan mesleğimizi yaşatmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST