“İlçe Milli Eğitim Müdürünü niye açığa almadınız?”

KALEM Farkıyla...

“İlçe Milli Eğitim Müdürünü niye açığa almadınız?”

“İlçe Milli Eğitim Müdürünü niye açığa almadınız?”

Bayramiç’te 10 Kasım günü Atatürk’ün ölüm yıldönümünün 81’inci yıldönümü anmalarında sirenin erken çalmasının cezası törenini sunucusuna ve Eğitim-İş Sendikası üyesi bir öğretmene kesildi. Duruma tepki gösteren Eğitim İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş; “İlçe Milli Eğitim Müdürünü niye açığa almadınız?” diye sorarak, “elbet işin gerçekliği ortaya çıkacaktır” dedi.

10 Kasım’da Atatürk’ün ölüm yıldönümünün 81’inci yıldönümü anmalarında Bayramiç’te gerçekleştirilen törenlerde siren sesi 08:59’da çalmış ve yaşanan bu olumsuzluk kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Olayın ardından Bayramiç Kaymakamlığı tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada sorumlular hakkında soruşturma başlatıldığı belirtilmişti. Eğitim İş Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Mantaş, Bayramiç Kaymakamlığı’nın 10 Kasım Atatürk’ü Anma haftası resmi törenlerinde yaşanan olumsuzluklar ile ilgili yaptığı soruşturmada, törenin sunucusu ile töreni yöneten görevli Eğitim-İş üyesi öğretmeni sorumlu tutarak açığa alındığını bildirdi. Eğitim İş Çanakkale Şubesi Başkanı Ahmet Mantaş yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Asli sorumlu İlçe Milli Eğitim Müdürü ile sorumlu Şube müdürlerine dokunmayıp, iki Öğretmene sorumluluğu yıkmak bu ișin asli sorumlularını gözden kaçırmaktır… Elbet işin gerçekliği ortaya çıkacaktır…Töreni yöneten Eğitim-İş üyesi öğretmen Atatürk ve Cumhuriyet değerlerine bağlı bir üyemizdir. Bayramiç Kaymakamlığı cambaza bak demeye çalışsa da, cambaza bakmayacağız. 9 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programında yaşanan sorunlar ile ilgili sorumlu ilçe milli Eğitim Şube Müdürünü niye açığa almadınız? 10 Kasım Atatürk’ü Anma haftası ile ilgili okullara gönderdiği kesin olarak bilinen ‘Bayram’ ifadesinin yazıldığı resmi yazı nedeniyle ilçe Milli Eğitim Müdürünü niye açığa almadınız?”

“Öğretmenler derhal görevlerine iade edilmelidir”

Mantaş açıklamasının devamında şunları söyledi, “Her iki olayda da soruşturmanın selametimi yoktu. Eğitim-İş Çanakkale Şubesi olarak makam yetkilerini ‘adamım’ tercihinde kullanan her kamu otoritesini reddediyoruz. Eğitim-İş üyesi Öğretmen ile sunucu Öğretmen masumdur.. Asli sorumluluk ilçe Milli Eğitim Müdürü ve ilgili Şube Müdürüdür. Kaymakamlık makamında olay günü tutulan tutanaklarda bu masumiyeti kanıtlamaktadır. Bayramiç Kaymakamlığını Eğitim-İş olarak uyarıyoruz.. Açığa alacaksanız ilçe Milli Eğitim Müdürü ve Şube Müdürünü almalısınız. 10 Kasım Atatürk’ü Anma programındaki yaşanan olumsuzluklar öğretmenlere yüklenemez. Açığa alınan öğretmenler derhal görevlerine iade edilmelidir”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST