İlçelerde büyük başarı

KALEM Farkıyla...

İlçelerde büyük başarı

İlçelerde büyük başarı

Eğitimci ve Psikolojik Danışman Mehmet Arslan, Çanakkale’deki fen liselerinin yıllara göre girdikleri yüzdelik dilimi değerlendirdi. Arslan, veriler dikkate alındığında Çan Fen Lisesi hariç hem merkez hem de ilçelerde bulunan diğer fen liselerinin son 4 yılda başarı grafiğini yükselttiğini ifade ederek “Çan hariç tüm fen liseleri başarısını arttırmış, bu sorunun çözülmesi lazım. Eğitim olmadan olmaz. Eğitim olmadan Adalet olmaz, Eğitim olmadan ekonomik refah hiç olmaz” dedi.


Eğitimci ve Psikolojik Danışman Mehmet Arslan, Çanakkale’deki fen liselerinin yıllara göre girdikleri yüzdelik dilimi değerlendirdi. Arslan, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Çanakkale ilçeleri yıllara göre Fen Liseleri Yüzdelik Dilimleri
Çan Fen Lisesi: 5,39(2016) – 6,52(2020)
Biga Fen Lisesi: 6,23(2016) – 4,82(2020)
Ayvacık Fen Lisesi: 9,83(2016) – 8,11(2020)
Gelibolu Fen Lisesi:11,72(2017) – 6,78(2020)
“Uzaktan şu tabloya baktığımızda bir Eğitimci olarak içimizin burkulmaması mümkün mü? Bana sorsalar, “Çanımızın en büyük sorunu nedir?” diye, vereceğim ilk cevabım hiç kuşkusuz Eğitim olur, özellikle ortaöğretimde verilen Eğitim.”
“Eğitim olmadan olmaz. Eğitim olmadan Adalet olmaz, Eğitim olmadan ekonomik refah hiç olmaz. Evet, bir Çanlı olarak yukarıdaki şu tabloyu gördüğümüzde üzülmüyorsak, bunu dert etmiyorsak, Çanımız hiçbir zaman canımız olmamıştır. O sadece reklam panolarında bir slogandan ibaret olmuştur. Tüm ilçelerdeki Fen Liseleri yıllara göre başarılarını, giriş yüzdelik dilimlerini arttırırken, sadece Çan Fen Lisesinin her geçen yıl geriye gitmesi kabul edilemez.
“Elbette bunun çok farklı sebepleri vardır. Herkes kendine göre bir şeyler söyler. Ama bahane bulma, suçlu arama zamanı değil şimdi. Zaman; çözüm üretme, taşın altına herkesin elini koyma, bir olma, ortak payda olan Çanımızı şu tablodan kurtarma zamanı.”
“Herkes, başta yöneticiler olmak kaydıyla Eğitimin tüm paydaşları hatta siyasi parti temsilcileri, birbirleri ile kavga yapmayı bırakarak, nezaket ziyaretlerine ara vererek bu soruna çözüm üretmek için bir masanın etrafında toplanmalılar. Aksi halde her geçen yıl özellikle Fen Lisesi özelinde ortaöğretimde kaybolup giden bir şehrimizin olacağını unutmayalım.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST