İndi-bindi ücretinin 25 lira olmasını istediler

KALEM Farkıyla...

İndi-bindi ücretinin 25 lira olmasını istediler

İndi-bindi ücretinin 25 lira olmasını istediler

Taksici, Harbi Oto&Emlak’ın sahibi Şener Çekiç yakın zamanda taksi ücretlerine zam yapılması için verdikleri dilekçelerle alakalı gazetemizin sorularını yanıtladı. Çekiç, taksilerde indi-bindi ücretinin 25 lira olmasını ve kilometre başına 7,5 lira yazılmasını talep ettiklerini söyledi. Her hafta benzine ve mazota zam geldiğini belirten Çekiç, taksicilerin aslında zam yanlısı olmadıklarını fakat geçinemedikleri, idare edemedikleri için zam talep ettiklerini vurguladı.

Şehrin tanınan isimlerinden, Harbi Oto&Emlak’ın sahibi Şener Çekiç, taksi ücretlerine zam yapılması için Çanakkale’deki hemen hemen tüm taksi duraklarının dilekçe verdiklerini söyledi. Şener taksi duraklarının indi-bindinin 25 lira olmasını istediklerini söyleyerek, “Biz yakın zamanda bir zam almıştık zaten. Biz o zammı aldığımızda benzin, mazot 9,5 lira bandındaydı. İki üç ay içerisinde birden 15 liraların üzerine çıktı. 16 lirayı buldu. Biz aldığımız zamdan hiçbir şekilde faydalanamadık. Bizi daha da geri attı sürekli. O yüzden taksici kardeşlerim bana geldiler. Böyle bir talepte bulundular. Biz de dilekçe toplamamız gerektiğinden fark ettik. Gelin durak durak imzalarınızı atın. Gerekli mercilere ulaştıralım dedik. Onlar da geldiler. Hemen hemen bütün duraklar, birkaç durak dışında dilekçelerimiz Şoförler Cemiyeti Başkanımıza verdik. O da gerekli işlemleri yapacağını söyledi. Biliyorsunuz ayın 5’inden 5’ine toplantılar oluyor. Bu ayın 5’inden sonra herhalde yürürlüğe girecektir. Kısa mesafeyi 25 lira olarak düşündük. Herhangi bir rakam yazmadık ama oraya. Bunu Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ünal Özcan’da biliyor. Kilometre başına 7,5 lira atsın diye düşündük. İndi-bindinin 25 lira olmasını düşündük. Onun dışında zaten bizi kurtarmıyor. Şu an arabalarımız kilometrede 1 liranın üzerinde yakıyor. Toplanan para mazota gidiyor diyebilirim.” İfadelerini kullandı.

“KAZANLAN PARA MAZOTA GİDİYOR”
Yaşadıkları zorlukların sadece akaryakıta gelen zamlarla alakalı olmadığını belirten Çekiç, “Yaşadığımız zorlukların yalnızca akaryakıta gelen zamlarla ilgisi yok. Yedek parçalar şu an yüzde yüzün üzerinde pahalandı. Eskiden D segment arabalara bir akis alıyorduk 2 bin lira civarına. Şimdi 9 bin-10 bin lira oldu bunlar. Bundan 4 ay önce bir aks söylemiştim. Sanırım 3 bin 250 lira civarındaydı. Dünden önceki gün yine söyledim 8 bin 700 lira olmuş. Yüzde 300’lük bir zam söz konusu. Lastik öyle. Bir lastik alıyorsunuz 2 bin 500 lira. Araçlar sürekli kilometre yapıyor. Çalışan araçlar, durmuyorlar. Kardeşlerimiz para kazanamıyor. Kazandığı para mazota gidiyor, şoföre gidiyor.” dedi.

“UMARIM VATANDAŞ DA FARKINA VARACAKTIR”
Vatandaşların bu zamlara karşı anlayışlı olmaları gerektiğini, aslında taksicilerin zam taraftarı olmadığını fakat geçinmekte zorlandıklarını belirten Çekiç, “Vatandaşlar da hak verecektir ki şu an yaşadığımız Türkiye’de hayat pahalılığında sürekli bir artış söz konusu. Hemen hemen iki-üç günde bir mazota, benzine zam geliyor. Eskiden 25 kuruş koydukları zammı, 90 kuruş, 1 liraya çektiler. Bunlar büyük paralar. Litrede 1 lira demek, 50 litrede yapın hesabını. Biz her gün sürekli mazot kullandığımız için. Bir de Çanakkale artık büyüyor biliyorsunuz. Çok araç var. Şu an 258 binin üzerinde araç var. Biz insanlara hizmet vermeye çalışıyoruz buna rağmen. Umarım vatandaş da bunun farkına varacaktır. Geçen gün bir arkadaşım 1 patlıcan, 1 kabak tarttırıyor, 20 lira tutuyor. Bizim bu zammı istememiz çok normal. Mesela Kayseri’de 25 lira açılış, 7,5 lira kilometrede yazılıyor. Rize’de yine keza aynı. Yani şu an bir paket sigara alıyorsunuz 25 lira. Ülkenin durumuyla alakalı bizim durumumuz. Belediye ya da devlet ticari taksilere size yüzde 10-15 iskonto yapalım biz deseler. Biz zam taraftarı zaten değiliz. Ama biz geçinemediğimiz, idare edemediğimiz için böyle bir şey talep ettik.” şeklinde konuştu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST