‘İnkılap’ ‘İnkilap’ olarak basıldı

KALEM Farkıyla...

‘İnkılap’ ‘İnkilap’ olarak basıldı

‘İnkılap’ ‘İnkilap’ olarak basıldı

Eğitim İş Çanakkale ŞubesiMilli Eğitim Bakanlığı tarafından dağıtılan İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük kitabın adında ‘İnkilap’ yazılmasına tepki gösterdi.

Yapılan yazılı basın açıklamasında, “Ortaokul 8. sınıflar için dağıtılan ‘T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük kitabında ciddi sorunlar bulunmaktadır. Ders kitabının kapak sayfasının sırt bölümünde ‘T.C İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük’ yazmaktadır. ‘İnkilap’ ‘Köpekleşmek’ demektir”Ders Kitabının sırt kısmındaki ‘İnkilap’ ibaresi umuyoruz ki bir basım hatasıdır. Öyle ise, hatayı düzeltmek için bu kitap derhal toplatılmalı ve gerekli düzeltmeler yapılarak dağıtılmalıdır. Kasıtlı yapılmış ise de sorumlular hakkında derhal işlem yapılmalıdır” ifadeleri yer aldı.

ATATÜRKÇÜLÜK KONULARI AZALDI
Eğitim İş Çanakkale Şubesi 2018-2019 eğitim öğretim yılının başlaması ile beraber okullarda öğrencilere dağıtılan ders kitaplarını incelemesini yaptı. Yapılan tespitleri ve eksiklikleri ise Mili Eğitim Bakanlığına iletilmek üzere raporlaştırıp Eğitim İş Genel Merkezine iletti. Tespit edilen yanlışlar içerisinde bir hata var ki pes dedirtti. Eğitim-İş Çanakkale Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamasında şu ifadeler yer aldı, “Özellikle Ortaokul Sosyal Bilgiler ders kitaplarında Atatürkçülük ile ilgili konuların azaltıldığını, konular arasında bir bütünlüğün olmadığını, bazı konuların kaldırıldığını, kitapların gelişi güzel hazırlandığını, ders konularının tarihsel gerçeklikten uzak olduğu tespitleri yapılmıştır” denildi.

İNKİLAP KÖPEKLEŞMEK DEMEKTİR
Bir başka hata ise şu şekilde ifade edildi, “Ortaokul 8. sınıflar için dağıtılan ‘T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük kitabında ciddi sorunlar bulunmaktadır. Ders kitabının kapak sayfasının sırt bölümünde ‘T.C İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük’ yazmaktadır. ‘İnkilap’ ‘Köpekleşmek’ demektir. ’T.C. Köpekleşmek Tarihi Ve Atatürkçülük’ anlamına gelen bu tanım eğitim camiasında ciddi soru işaretlerine neden olmaktadır. Ders Kitabının sırt kısmındaki ‘İnkilap’ ibaresi umuyoruz ki bir basım hatasıdır. Öyle ise, hatayı düzeltmek için bu kitap derhal toplatılmalı ve gerekli düzeltmeler yapılarak dağıtılmalıdır. Kasıtlı yapılmış ise de sorumlular hakkında derhal işlem yapılmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı ders kitaplarını, gerekli kontroller yapılmadan, gelişi güzel basımı ve dağıtımını yapmamalıdır. Bakanlık yetkililerini uyarıyor ve acilen göreve davet ediyoruz. Eğitim İş Çanakkale Şubesi olarak konunun takipçisi olacağımızı bildiririz”

KİTAP SKANDALLARI BİTMİYOR
Geçtiğimiz günlerde de CHP Çanakkale, Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okunması zorunlu kitaplar listesinde bulunan Cahit Zarifoğlu’nun Bir değirmendir bu dünya’ isimli kitabında öğrencilerin kin ve nefrete teşvik edildiğini ileri sürerek savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST