İptal edilen mitinge Çanakkale’den tepki

KALEM Farkıyla...

İptal edilen mitinge Çanakkale’den tepki

Ekoloji Birliği tarafından KESK, DİSK, TTB ve TMMOB’nin de destekleyicisi olduğu, 26 Ekim Cumartesi günü Ankara’da düzenlenecek olan “İklim Krizine ve Ekolojik Talana Dur Diyoruz” başlıklı mitingin, Ankara Valiliği tarafından eylemden bir gün önce yasaklanmasına tepki amacıyla Çanakkale İskele Meydanı’nda Kazdağları Dayanışması tarafından basın açıklaması yapıldı.

Ekoloji Birliği’nin 26 Ekim’de Ankara Tandoğan Meydanı’nda “İklim krizine ve ekolojik yıkıma dur diyoruz” sloganıyla yapmak istediği miting yasaklandı. Ekoloji Birliği, yapılacak miting öncesinde yayınladığı çağrıda “Altın madenciliğine, nükleer ve termik santrallere, HES’lere, RES’lere, JES’lere, taş ocaklarına; denizlerin, göllerin, derelerin kirletilmesine dur demeye geliyoruz” ifadelerini kullanmıştı. “İklim Krizine ve Ekolojik Talana Dur Diyoruz” başlıklı mitingin, iptal edilmesine Çanakkale’den tepki gösterildi. Cumartesi günü saat 13:00’da İskele Meydanı’nda toplanan Kazdağları Dayanışması platformu tarafından basın açıklaması yapıldı. Gerçekleştirilen basın açıklamasında; “Yaşamı ve doğamızı savunma mücadelemize getirilen bu antidemokratik yasaklama kararını kınıyor ve protesto ediyoruz. Yasaklar yaşamı savunma hakkımıza engel olamayacaktır. İklim krizine, ekolojik yıkıma, kapitalist sistemin kurdu, kuşu, sincabı, ağacıyla doğayı, yaşam alanlarımızı pazar haline getirmesine ve sömürmesine hayır diyoruz.” denildi. Açıklamanın devamında; “Mücadelemiz Cerattepe’den Kuzeyormanları’na, Erzincan Kemaliye’den Munzur’a, Hasankeyf’ten Salihli’ye, Salda’dan Muratdağı’na, Loç Vadisi’nden Kazdağları’na birleşerek ve el ele dayanışarak devam edecektir. Bizler tüm canlıların sağlıklı bir çevrede yaşam hakkını eşit görüyor, tüm Türkiye’de ve Dünya’da ekolojik yıkıma izin veren politikalara ‘dur’ diyoruz! Her yer Kazdağları, her yer direniş!” ifadeleri yer aldı.

 

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST