İş yerinde rekor kırdık!

KALEM Farkıyla...

İş yerinde rekor kırdık!

İş yerinde rekor kırdık!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2018 yılında en çok iş yerinin açıldığı iller arasında Çanakkale’nin birinci; yine aynı şekilde iş yeri kapanışlarının en fazla olduğu iller arasında ise üçüncü sırada bulunduğunu açıkladı.
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken 2018 yılını değerlendirdi. Palandöken değerlendirmesinde en çok iş yeri açılan iller arasında Çanakkale’nin birinci, yine en çok iş yeri kapanan yerler arasında ise üçüncü sırada bulunduğunu belirtti. Palandöken açıklamalarının ayrıntılarında şunları söyledi, “Nüfus yoğunluğuna göre en fazla iş yeri açılışları sırasıyla Çanakkale, Artvin ve Muğla’da gerçekleşti. Nüfusa göre iş yeri açılışlarının en az olduğu iller ise Batman, Hakkari ve Van oldu. Yine nüfus yoğunluğuna göre iş yeri kapanışlarının en fazla olduğu iller ise Uşak, Burdur, Çanakkale olarak kaydedildi. Nüfusa göre iş yeri kapanışının en az olduğu iller Kilis, Muş ve Şırnak olarak kayıtlara geçti.”

EN ÇOK BÜFE AÇILDI
Palandöken açıklamalarının devamında, “2018’in Ocak ayında 27 bin 985 iş yeri açılırken, bu yıl Ocak sonu itibariyle iş yeri açılışları 2 bin 53 azalarak 25 bin 932 oldu. İş yeri açılışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,3 azaldı. 2018’in Ocak ayında 10 bin 628 olan iş yeri kapanışları ise bin 307 artarak 11 bin 935 olarak kayıtlara geçti. İş yeri kapanışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12 arttı. Ocak’ta en çok iş yeri açılan meslekler ise 3 bin 295 ile büfe, bakkal ve market işletmeciliği, bin 851 ile lokantacılık, bin 533 ile kahvehane, kıraathane, çay ocağı işletmeciliği, bin 70 ile servis aracı işletmeciliği ve bin 26 ile pazarcılık oldu” şeklinde konuştu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST