Isınmak için fatura yaktılar: “Kolaysa siz geçinin” (videolu haber)

KALEM Farkıyla...

Isınmak için fatura yaktılar: “Kolaysa siz geçinin” (videolu haber)

Disk Emekli-Sen, Türkiye genelindeki 117 şubesiyle ortak bir basın açıklaması düzenleyerek, emeklilerin aldıkları maaşla geçinemediklerini dile getirdi. Güney Marmara Şubelerinin ortak basın açıklamasının yapıldığı İskele Meydanında konuşan Çanakkale şube temsilcisi Yusuf Ertürk, hükümete seslenerek emekli maaşıyla “Kolaysa siz geçinin” dedi.
Disk Emekli-Sen, Türkiye genelinde eşzamanlı bir basın açıklaması düzenleyerek, gelen zamlar ile emekli maaşlarını değerlendirerek, emeklilerin geçinemediklerini dile getirdi. Bursa, Edremit, Bandırma, Burhaniye, Çan ve Çanakkale Şubelerinin ortak basın açıklaması geçtiğimiz gün İskele Meydanında gerçekleştirildi.

CHP İl Yönetimi, Emek Partisi, Memleket Partisi temsilcilerinin destek verdiği basın açıklamasında, emekliler doğalgaz zamlarından dolayı ısınamadıklarını dile getirerek, fatura yakma eylemi düzenledi. Basın açıklamasını yapan Disk Emekli-Sen Şube Başkanı Yusuf Ertürk, “Çektirenler bir avuç, çekenler öyle çok ki!” diyor şair. Bugün burada çektiren bir avuç muktedire karşı çekenler olarak ve çekenler için bir aradayız. Bizlere yoksulluk ve açlık çektiren iktidara karşı 13,5 milyon emeklinin sesi olmak için buradayız. Bugün buradayız çünkü emeklileri devletin sırtında kambur olarak gören iktidar yükünü hafifletmek için emeklilerin cebindeki üç kuruşa göz dikmiştir. Bugün buradayız çünkü biz emekliler her gün biraz daha yoksullaşırken iktidar soframızdan bir dilim ekmeğimizi daha nasıl azaltacağının peşine düşmüştür.

Bugün buradayız çünkü cebimizdeki üç kuruşu sağlıkta katkı payına mı, bir dilim ekmeğe mi yoksa doğalgaz faturasına mı vereceğimizin hesabını yaparken iktidar o üç kuruşu bizden nasıl geri alacağının hesabını yapmaktadır. Bugün buradayız çünkü 13,5 milyon emeklinin hak arama mücadelesini engellemeye çalışan iktidar emeklilerin sendikası DİSK Emekli-Sen’e kapatma davalarıyla saldırmaktadır. Bugün en düşük emekli aylığı 1500 lira iken Maliye Bakanı açıklıyor: Türkiye’de şehir merkezindeki kiralar ortalama 1261 lira!” ifadelerini kullandı.
“İNSAN ONURUNA YARAŞIR ÜCRET HAKKIMIZDIR!”
Yoksulluk sınırının 10 bin liranın üstüne çıktığı bir devirde bin 500 lira ile geçinmenin mümkün olup olmadığını soran Ertürk, “Kendi gözlerimizle gördüğümüz ve bizzat kendi yaşadığımız gerçekliklere, çarşıya pazara ve şehir merkezindeki gerçek kiralara bakıyor ve görüyoruz ki ortalama kira fiyatları 2459 lira. A dan Z ye her şeye yüzde elli, yüzde yüz otuz zam geldi.

Soruyoruz: Yoksulluk sınırının 10 bin liranın üstüne çıktığı bir kriz döneminde, 1500 lira aylıkla bir emekli bir ay boyunca nerede barınabilir, ne yiyebilir, hangi doktora görünebilir, hangi tedaviyi karşılayabilir? Soruyoruz: Çift maaşlı ilk bakan olan ve aylık 65 bin lira maaş alan Maliye Bakanı sadece bir ay bir emekli aylığıyla geçinebilir mi? Soruyoruz: Emekli aylığının 69 katı maaş alanlar, maaşlarına rekor zamlar yapanlar, aylık 1500 lira ile geçinebilir mi? Haykırıyoruz: KOLAYSA SİZ GEÇİNİN! Emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret hakkımızdır! Emekli ücretlerinin enflasyona değil milli gelire endeksli olması hakkımızdır!

Emekli ücretleri arasındaki farklılıkların giderilmesi hakkımızdır! Emeklilikte yaşa takılanlar adı altında yaratılan sorunun çözüme kavuşturulması hakkımızdır! Sağlık hizmetlerinde katkı payının kaldırılmasının ve sağlığın kamusallaştırılması hakkımızdır! Kendimizle ilgili tüm politikalarda karar alma mekanizmalarında yer almak hakkımızdır! Tüm bunların gerçek anlamda yaşama geçirilebilmesi için sendikalaşmak hakkımızdır!” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST