İskele Meydanı’nda çadır krizi (Videolu Haber)

KALEM Farkıyla...

İskele Meydanı’nda çadır krizi (Videolu Haber)

Çanakkale Valiliği talimatı ile İskele Meydanı’na konulması planlanan İletişim Başkanlığına ait çadır tartışma yarattı. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan alanın belediyeye ait olduğunu ve buraya çadır kurulamayacağını söyledi. Kısa süreli krizin ardından Başkan Gökhan ve Vali Orhan Tavlı telefonda konuşarak çadırın başka bir alana konulması konusunda fikir birliğine vardı.

Bugün saat 11.00 sularında İletişim Başkanlığına ait 850 metre kare büyüklüğünde, 9 metre yüksekliğinde olacak çadırın İskele Meydanı’na kurulmak istenmesi kısa süreli krize neden oldu. Çadırın kurulması için gelen malzemeler TIR yardımıyla İskele Meydanında yer aldı. Bu alanın Çanakkale Belediyesine ve Çanakkale halkına ait olduğunu belirten Başkan Ülgür Gökhan duruma tepki göstererek TIR’ın alandan ayrılmasını isteyerek “SİT alanı içerisinde belediyemizden izin alınmaksızın halkın kullanım alanına böyle bir yapı yaptırmayız” dedi.

ONAY ALINMAMIŞTIR
Çanakkale Basın Enformasyon Müdürü ile tartışan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Burası Çanakkale halkının kullanımına ait bir alandır. Buradan binlerce insan her gün faydalanıyor. İskele meydanı aynı zamanda bir SİT alanıdır. Buraya yapı yapmak için bizden hiç kimse izin almadığı gibi Koruma Kurulundan da böyle bir yapının kurulması için onay alınmamıştır. İki aydır bu konu gündemde yer alıyor, biz dillendirmedik. Böyle bir yapıya da asla müsaade etmeyiz” dedi. Çanakkale Basın Yayın ve Enformasyon Müdürü Ali Güzel ise; “Bu yapı ile ilgili olarak Sayın Çanakkale Valimizin talimatıyla geldik. Kendisi gerekli izinleri vermiştir. Halkımızın Çanakkale’nin güzelliklerini dijital ortamda görmelerini sağlamak amacıyla yapacağımız bir çalışma yapacağız. Belirli bir süre kalacak sonra başka bir ile gönderilecek” dedi. Açıklamalara tepki gösteren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise; “Bakın bu 850 metrekare büyüklüğündeki 9 metre yüksekliğindeki çadır İskele Meydanının neresine yapılacak? Yayaların geçiş alanına mı yapılacak? Kimden izin alınmış, kim izin vermiş. Nezaketen bile olsun gelip sorulması gerekirdi. Ben yaptım oldubitti ile olmaz bu işler. Hiçbir kurum belediyemizden izin almamıştır, biz de kimseye burası için bir tahsiste bulunmadık. Çanakkale’de istiyorlarsa başka yerlere yapmaları için izin verebiliriz; ama ben Çanakkale halkına ait bir alana kaçak, izinsiz bir iş yaptırılmasına müsaade edemem. Burası için de ayrıca yargı süreci devam ediyor. Bu olay iki ay önce ilk gündeme geldiğinde biz bu konuda İdare Mahkemesine başvurduk. Yargı kararını beklemeden, kamu malına da zarar vererek, dubaları yıkıp TIR’ları içeri sokmuşlar” tepkisini gösterdi.

GÖRÜŞ BİRLİĞİNE VARILDI
Zabıtalara talimat veren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, şirketin çalışmalarına asla müsaade edilmemesini istedi. Tartışmaların yatışmasından kısa süre sonra Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı telefonla aradı. Kısa süre görüşen ikili, şirketin kurmak istediği Dijital Gösteri Çadırı için başka bir alan bulunması konusunda görüş birliğine vardıkları öğrenildi.

Galeri

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST