İskenderoğlu; “Bu memleketin her ağacı bize emanettir”

KALEM Farkıyla...

İskenderoğlu; “Bu memleketin her ağacı bize emanettir”

İskenderoğlu; “Bu memleketin her ağacı bize emanettir”

Eceabat’ta ilçe yatırımları, projeler ve proje çalışmaları geniş kapsamlı olarak masaya yatırıldı. Ak Parti Çanakkale Milletvekili ve Genel Merkez Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, il ve ilçe bürokratlarının katılımlarıyla, muhtarlarla bir araya gelinerek ilçenin ve köylerin ihtiyaçları, yapılan çalışmalar tek tek ele alınarak değerlendirmelerde bulunuldu. İskenderoğlu konuşmasının devamında; “Bu memleketin her ağacı, her suyu, denizi bize emanettir” dedi.

2019 mahalli idare seçimleri sonrasında Eceabat muhtarlarla bir araya gelen Jülide İskenderoğlu, yeni dönemde seçimler sonrasında hem başarı dileklerini ilettiler hem de icracı konumunda olan il ve ilçe müdürleri ile yereldeki ihtiyaçlar ele alınarak muhataplarına iletme fırsatı oluşturdular. Kalkınmanın yerelden, köylerden, beldelerden, ilçelerden başladığını hatırlatan Jülide İskenderoğlu, Grup Başkanvekili Bülent Turan ile birlikte Çanakkale’nin Eceabat’ın hizmetkarı olduklarını, muhtarların yapacakları hizmetlerle ilgili her zaman destek olacaklarını kaydetti. Çanakkale’nin ve Çanakkale’de Eceabat’ın özel bir yere sahip olduğunu belirten Jülide İskenderoğlu programda yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Turizm Teşvik Kanunu ile Çanakkale’yi dalış turizmine açtık. Çanakkale, şehitliğimizle, tarihi alanlarla açık hava müzesi konumunda. Bunun yanında kara parçası kadar deniz üstü kadar denizin altı da müze durumunda. Denizin altında bir müze vardı ancak bu müze dalış turizmine kapalıydı. Dalış iznini çıkarttık. Dalış turizmine gelen turist bizim için çok önemli. Tekniği gereği gelen turistlerin birden fazla gün bölgede kalmaları gerekiyor. Turistlerin daha çok kalması daha çok döviz demek. Ayrıca dalış için gelen turist döviz kazancı açısından da özel niteliklere sahip. Çanakkale’mizde denizin altında 60’ın üzerinde batık gemi ve savaş kalıntıları mevcut. Dalış Turizmine izin verilmesi ile birlikte İnşallah yerli ve yabancı ziyaretçiler gemilerimizi ziyaret edecekler. Şehitliklerimizi görecekler. Çanakkale’mizin kıymetini görecekler. Türkiye olarak dalış turizminde dünyada sadece % 1 lik alana hükmedebiliyoruz. Turizm Teşvik Yasası ile dünya üzerindeki turizmin % 30 unu hedefliyoruz. Eceabat’ımıza, Çanakkale’mize hayırlı, uğurlu olsun. Ardından tekrar turizmle ilgili Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansının kurulmasını onayladık Bu da Çanakkale turizmi için, tanıtımı için, yurt dışındaki tanıtımı için önemliydi. Aynı tarım gibi, hayvancılık gibi çok kıymetli olan, Troya’dan Asos’a, Şehitliklere, Parion’a kadar bizim için çok önemli turizm potansiyeline sahibiz. Türkiye Büyük Millet Meclisinde 3. olarak 11. Kalkınma Planını onayladık. Çanakkale’nin özel olarak müze niteliğinde değerlendirildiği 15 yılını, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk kalkınma planı olması açısından çok önemli. 15 yılın içerisinde kademeli olarak enflasyonun % 5’e düşeceği, işsizlik oranının % 10’un altına ineceği, 4,5 milyon ekstra istihdam alanının oluşacağı bir plandan bahsediyorum. Çanakkale için öncelikle, siyasi ayırım yapmadan, kapımız her belediye başkanımıza açık. Başkan da buna şahittir. Yapılabilecek her şeyde Ülgür Başkan, Bülent Beyle görüştü ve ardından Çanakkale Belediyesinin sorunları vardı. Onunla ilgili desteklerimizi yaptık.
“Bu memleketin her ağacı bize emanettir”
İskenderoğlu konuşmasının devamında; “Bu memleketin her ağacı, her suyu, denizi bize emanettir. Ancak yapılan bir maden kanunu ile birlikte biliyorsunuz ki dünyanın her yerinde maden çıkartma yasası var bununla ilgili, doğru yapılıyor mu kısmında, eminim müdürlerimiz bize gereken açıklamayı verecektir. Bugün kağıdı kullanıyorsak, ahşap masada yemeğimizi yiyorsak, aslında kesilen bu ağaçlardan yapılan ürünler ama tekrar söylüyorum Çanakkale’nin her ağacı bizim için kıymetli, yılda da 3 milyon ağaç dikiyoruz. Kesilenleri söylerken kimse dikilenleri söylemiyor. Bu bağlamda Orman Bölge Müdürlüğümüze de personeline de teşekkür ediyoruz. Aynı zamanda denizlerimiz de bizim için aynı şekilde kıymetli. O yüzden de lütfen herkes ilk önce arıtmasını da gerçekleştirsin diyoruz. Bizim de çocuklarımız denizlerimize giriyor, o balıkları çocuklarımız ve bizler de yiyoruz unutmamak lazım” dedi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST