İŞKUR’dan yeni dönem proje destekleri

KALEM Farkıyla...

İŞKUR’dan yeni dönem proje destekleri

İŞKUR’dan yeni dönem proje destekleri

Çanakkale İŞKUR, engellilere yönelik yeni dönem proje desteklerini duyurdu.


Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezalarını kullanmaya yetkili komisyon tarafından verilecek 2021 yılı 2. dönem proje destekleri için başvuruların 16 Nisan 2021’e kadar E- Devlet üzerinden yapılabileceğini duyurdu.
İŞKUR’dan konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı, “Engellilerin kendi işlerini kurmasına, mesleki eğitim ve rehabilitasyonları, işe ve işyerine uyum projeleri, destek teknolojileri ve korumalı işyerleri ile diğer projeler aracılığı ile istihdamlarına yardımcı olma amacıyla açıklanan proje desteğine başvurular; 16 Nisan 2021’e kadar E-Devlet https://www.turkiye.gov.tr/turkiye-is-iskur-engelli-hibe-destegi-basvurusu adresi üzerinden yapılabilecek,elden veya posta ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Vekili Mehmet Uğur Yavuz: ‘‘Engelli vatandaşlarımız için komisyon değerlendirmesinden geçecek başvurular, başvuru sahibinin talebine göre kuruluş işlemleri, işletme gideri ve demirbaş desteği başlıklarında karşılanabilecek” dedi. Yavuz, yeni dönemde ilk kez E-Devlet üzerinden başvurunun alınacağına dikkat çekti. Engelli vatandaşların başvuru şartlarında 18 yaşını tamamlamış ve İŞKUR’a kayıtlı olmak, İŞKUR’a herhangi bir borcu bulunmamak, işyerinin kurulacağı il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak, işgücünün en az yüzde 40’ından yoksun olduğunu belirten ‘‘Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları’’ belgesine sahip olmak, Girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmak, hangi sebeple olursa olsun emekli olmamak, kendi üzerine kayıtlı işyeri/işletme olmamak (Proje başvuru rehberi yayım tarihi itibari ile proje konusu meslekte son bir yıl içerisinde terk mükellefi olmamak), herhangi bir icra dosyası bulunmamak, kendisine vasi tayini yapılmamış olmak, kurulacak iş ile ilgili başka mevzuatlarda aranılan diploma, sertifika, izin vb. belgelere sahip olmak, Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık projelerinde “Sürü Yönetim Elemanı/Hayvan Yetiştiriciliği” belgesine, Arıcılık projelerinde ise “Arıcılık” belgesine (sertifikasına) son başvuru tarihi itibariyle sahip olma ve aranılan diğer şartlara haiz olmak bulunuyor.
Projeye başvurmak isteyen kişiler; başvuru kılavuzu, rehberi ve ayrıntılı bilgi için canakkaleiskur.gov.tr veya iskur.gov.tr’nin duyurular bölümünden, 444 75 87 ve Alo 170 numaralarından bilgi alabilecekler”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST