İşte yeni yol haritası

KALEM Farkıyla...

İşte yeni yol haritası

İşte yeni yol haritası

Çanakkale’nin koronavirüs vaka sayılarındaki önlenemez yükselişi, yetkili makamlara yeni tedbirler aldırdı. Geçtiğimiz gün Vali İlhami Aktaş başkanlığında bir araya gelen İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, virüsle etkin mücadele için aldıkları sıkı önlemleri kamuoyuyla paylaştı.


Vaka sayılarındaki önlenemez yükseliş sürerken yetkili makamlar da yeni tedbirler almaya devam ediyor. Alınan kararlar gereği pazarın kurulduğu günlerde bazı değişmeler meydana gelirken il dışından gelen misafirlerin de en az 10 günlük bir izolasyona tabii tutulacağı açıklandı.
Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararlar şöyle açıklandı: “Salı ve cuma günleri cuma pazarı yerinde kurulan; giyim, oyuncak, zücaciye, nalburiye vb. ihtiyaç malzemelerinin satışını yapan tezgâhların sadece çarşamba günleri kurulmasına, sebze/meyve vb. satış tezgahlarının salı ve cuma günü kurulmasına, giyim, oyuncak, zücaciye, nalburiye vb. ihtiyaç malzemeleri ile sebze/meyve vb. satışlarının aynı gün yapılmamasına, pazar yerinde anılan malzemelerin satışını yapacak pazarcı esnafının her bir satış tezgâh/sergi arasında en az 3 metre mesafe olmasına, pazar yerlerinde giysi denemelerinin yapılmamasına, giysi deneme kabinlerinin kaldırılmasına, Covid-19 tedbirleri ile ilgili; belediyelerin, il özel idarelerin, kolluk araçlarının ve camilerin anons sistemlerini daha aktif kullanmasına, sokağa çıkma yasağının bulunduğu zamanlarda aktif görevi olmayan kamu personelinin ve muafiyet verilen kişilerin; sadece muafiyet konusunu teşkil eden iş, mekân ve zamanlar dışında sokağa çıkmamalarına, açık alanlarda kolluk kuvvetleri tarafından HES kodu sorgulaması yapılmasına, il dışından gelen mukim veya misafirlerin en az 10 gün boyunca geldikleri evde izole olmasına ve ev ziyaretlerinde bulunmamasının duyurulmasına oy birliği ile karar verildi.”
“Bu doğrultuda; uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine, basın-yayın organlarıyla ve mutad ilan vasıtalarıyla ilan edilmesine, hıfzıssıhha Kurullarınca alınan kararlara uymayanlara 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına oy birliği ile karar verildi.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST