“İtilip kakılacak, cübbeleri çekiştirilecek kişiler değiller”

KALEM Farkıyla...

“İtilip kakılacak, cübbeleri  çekiştirilecek kişiler değiller”

“İtilip kakılacak, cübbeleri çekiştirilecek kişiler değiller”

Çanakkale Barosu Yönetim Kurulu baro başkanlarına Ankara’da polis tarafından yapılan müdahalenin ardından tepki göstererek yaptıkları açıklamada, “On binlerce avukatı temsil eden Baro Başkanları itilip kakılacak, cübbelerinden çekiştirilecek kişiler değildir! Savunmanın temsilcilerine reva görülen bu davranışların sözlük karşılığı zulüm, bizlerin bu anti demokratik uygulamalar karşısında hissettiğimiz duygunun adı ise başkası yani muktedirler adına utançtır!” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Barosu Yönetim Kurulu Ankara’ya yürüyen baro başkanlarının polis tarafından Anıtkabir’e gidişlerinin engellenmesine tepki gösterdi. Baro önünde yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı, “Tüm kamuoyunun malumu olan ve 22 Haziran 2020 Pazartesi günü Ankara’da meydana gelen olaylara ilişkin süreçle ilgili olarak Mayıs ve Haziran aylarında gerek Çanakkale Barosu olarak gerekse diğer Barolarla farklı tarihlerde 5 farklı basın açıklaması kamuoyu ile paylaşılmıştır. Basın açıklamalarının tarihleri farklı olsa da hepsinin ortak konusu; avukatlık mesleğinin asıl sorunlarının çözümü yerine, Baroların yapısının ve seçim sistemlerinin değiştirilmesine yönelik çalışmaların yersizliğine dair itirazlarımızdır. Gelinen süreçte itirazlarımızın itibar görmemesi ve Avukatlık Kanunu’nda yapılması planlanan değişikliklerden vazgeçilmeyeceğinin anlaşılması üzerine içinde Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan’ın da bulunduğu Baro Başkanları, 19 Haziran 2020 günü Ankara’ya yürüyüş başlatmışlardır. 22 Haziran 2020 Pazartesi günü Ankara’ya varışla birlikte tüm Baro başkanlarının katılımı ile Anıtkabir’de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıkılması kararıysa maalesef uygulanamamıştır. Bırakın Baro Başkanlarını Türkiye Cumhuriyeti’nin her vatandaşının en temel Anayasal haklarından olan seyahat özgürlüğü kısıtlanmış ve Baro Başkanlarımızın Ankara’ya girişi polisin fiili müdahaleleriyle zor kullanılarak engellenmiştir. Bu tavır savunmaya, avukata, hukuka ve adalete bakışın ne olduğunu sözlere gerek kalmadan açıklamaktadır. Onbinlerce avukatı temsil eden Baro Başkanları itilip kakılacak, cübbelerinden çekiştirilecek kişiler değildir! Savunmanın temsilcilerine reva görülen bu davranışların sözlük karşılığı zulüm, bizlerin bu anti demokratik uygulamalar karşısında hissettiğimiz duygunun adı ise başkası yani muktedirler adına utançtır! Şu anda Ankara’da Anıtkabir’e yürümelerine izin verilmeyen, tüm yurttaşların haklarını savunmak için orada bulunan tüm Baro Başkanlarının yanında olduğumuzu, sürecin devam etmesi halinde fiziken de yanlarında olacağımızı tüm kamuoyuna saygılarımızla bildiririz”

ANITKABİR’E ULAŞTILAR

Öte yandan Çanakkale Baro Başkanı Bülent Şarlan da Avukatlık Kanunu’nda yapılması planlanan değişikliğe tepki göstermek için Ankara’ya yürüyen avukatlar arasında yer almıştı. Geceyi dışarı geçirten ve polis tarafından müdahale edilen baro başkanları Anıtkabir’e ulaştı.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST