Kaderine terk edilmiş bir tarih…

KALEM Farkıyla...

Kaderine terk edilmiş bir tarih…

Kaderine terk edilmiş bir tarih…

Emekli Jeoloji Profesörü Doğan Perinçek, Kumkale Balıkçı Limanı’nda çektiği bu fotoğraf karelerini sosyal medyadan paylaşarak “Limanı ve topları ziyaret eden ziyaretçilerin insafına terk edilmiş, kaderine bırakılmış” ifadelerini kullandı.

Emekli Jeoloji Profesörü Doğan Perinçek, Kumkale Balıkçı Limanı’nda çektiği bu fotoğraf karelerini sosyal medyadan paylaşarak şöyle dedi: “Yer; Kumkale Balıkçı Limanı. İki tarihi topun olduğu güzel bir koy. Balıkçı tekneleri ve ağların süslediği bir liman. Balıkçıllarımızın ekmek teknesi… Korunması ve bakımı gereken ve 1936-1940 yılları arasında inşa edilen koruganlara yerleştirilen topların etrafı ve kıyı çöplük olmuş. Bira, kola şişeleri, plastik yoğurt kabı, koltuk, boya kutuları, soda- şarap şişeleri her yerde.”
OTURMA BANKLARI KIRIK, BAKIMSIZ

“Kim bilir kaç yıl önce yapılmış çöp kutuları; dolu ve paramparça. Aklı başında bir yöneticinin yaptırdığı oturma bankları kırık ve bakımsız. Muhtemelen yapıldığı günden beri ilgisiz kalınmış ve kaderine bırakılmış. Limanı ve topları ziyaret eden ziyaretçilerin insafına terk edilmiş. Üçüncü fotoda ağzı görülen topun içinden bir bira, bir kola kutusu ve kuruyemiş ambalajları çıkardım. Civarda boş ve sağlam çöp kutusu bulamadığım için yanıma alıp suvenir olarak çantama koyup eve görürdüm. Topun ağzından içeriye kutu koyan zihniyet acaba hangi mantık ile yaşamını sürdürüyor meraktayım.”

ÇANAKKALE’YE YAKIŞMIYOR
Perinçek açıklamasının devamında şunları söyledi, “Görünce kahrolmamak mümkün değil. Kumkale balıkçı limanı yanı başında kaderine terkedilmiş toplar. Toplar paslanmış, beton dökülmüş, alttan çıkan demirler çürümüş. Duvar çatlamış yakında yerinden ayrılıp birilerine zarar verecek duruma gelmiş. Kıyı ve etraf çöp ve şişeler ile kaplı. Tarihine ve geçmişine sahip çıkmayan bir millet mi olduk biz. Nerede bu topların bulunduğu alandan sorumlu yetkililer?Bu görüntü Çanakkaleye yakışmıyor”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST