Kadına şiddete hayır!

KALEM Farkıyla...

Kadına şiddete hayır!

Kadına şiddete hayır!

Çanakkale Kadın Platformu bileşenleri tarafından 25 Kasım “Kadın Yönelik Şiddetle Mücadele Günü”nde; kadınlar tarafından Çanakkale’de paneller, sergi, tiyatro etkinliği ve yürüyüş yapılacak.

Dominik cumhuriyetinde eşitsizliğe, yoksulluğa, işsizliğe, sömürüye, baskılara karşı mücadele eden Mira bel kardeşlerin, devlet güçlerince tecavüz edilerek öldürüldüğü gün olan; 25 Kasım gününün yıldönümünde Çanakkale’de kadınlar tarafından bir dizi etkinlikler gerçekleştirilecek. Etkinlikler 22 Kasım Cuma günü saat 18:00’da Erkan Yavuz Sahnesi’nde Tiyatro Sardunya tarafından “Çatlak” isimli oyunun sahnelenmesiyle başlayacak. 23 Kasım Cumartesi günü saat 14:00’da Ece Ayhan Sanat Evi’nde Gazeteci Yazar Şengül Karadağ tarafından ‘’savaşın krizin ve şiddetin kadın üzerindeki etkileri’’ ve Avukat Güneş Pehlivan tarafından ‘’uluslar arası sözleşmeler kapsamınsa kadın hakları’’ başlıklı paneller düzenlenecek. Yine Ece Ayhan Sanat Evi’nde kırkyama sergisi düzenlenecek. Kadınlar, 25 Kasım Pazartesi günü ise Golf Aile Çay Bahçesi’nden İskele Meydanı’nda yürüyecek. Çanakkale Kadın Platformu tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Biz Çanakkale kadın platformu bileşenleri olarak son bir aydır ‘Krize, Şiddete, Eşitsizliğe Karşı Gücümüz Birliğimiz’ diyerek yürüttüğümüz çalışmada yan yana geldiğimiz kadınlarla şiddeti önlemenin yolunun kadınları ezen, ikincilleştiren eşitsizliğe karşı mücadeleden geçtiğini, kadınların ekonomik, sosyal, hukuksal haklarını garanti altına alınmadığı bir düzende şiddetin önlenemeyeceğini, kadınların şiddet karşısında güçlü olabilmesi için yalnızca kağıt üstündeki haklarımıza sahip çıkmakla kalmayıp bu hakları kullanabilmenin koşullarına ilişkin somut taleplerde bulunmak olduğunu tartışıyor konuşuyoruz. Ve her 25 Kasım da olduğu gibi bu 25 Kasım’ da da ülkemizde ve dünyada kadınlar olarak 25 Kasıma giderken Irak hükümeti, kadınları evde tutamıyor, Ekvatorda kadınlar ‘Birlesen Kadınlar Asla Yenilmez’ diyerek sokaklarda, Şili de ‘yeni bir anayasa yeni bir Şili’ için kadınlar sokakta, Lübnanlı kadınlar ‘tacize karşı devrim, tecavüze karşı devrim’ sloganlarıyla sokaklarda, Türkiye’de şiddeti krizi, yoksulluğu, tacizi, tecavüzü aynı sorunları yaşayan Kadınlar birlikte mücadele ediyor. Taciz, tecavüz, ölüm şiddet, savaş bu sömürü düzeninde münferit değil sistematiktir. Krizin şiddetin eşitsizliğin yükünü taşımamak için, Emeğimiz için, Geleceğimiz için Bedenlerimizin sahibi olmak için Mücadeleye! Cinsel, sınıfsal, Ulusal sömürüye hayır demek için, Evde, işyerinde, sokakta cinsel şiddete Son demek için, Savaşa hayır demek için 25 Kasım 2019 Pazartesi günü biz kadınlar Saat 17.30 da Golf çay bahçesinden İskeleye yürüyoruz.”

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST