‘Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele Paneli’ yapıldı

KALEM Farkıyla...

‘Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele Paneli’ yapıldı

‘Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele Paneli’ yapıldı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Kadın ve Aile Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (ÇOMÜKAM), Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çanakkale İl Müdürlüğü ve Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) işbirliği ile gerçekleştirilen Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele Paneli, ÇOMÜ Troia Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.
Panele, Çanakkale Vali Yardımcısı Hakkı Uzun, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş’ın eşi Songül Aktaş, Çanakkale Belediyesi Başkan Vekili Birten Sarıbaş, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bünyamin Bacak, Prof. Dr. Suat Uğur, ÇOMÜ KAM Müdürü Prof. Dr. Pelin Kanten, KADEM Çanakkale Şube Başkanı Aynur Tuna Yavaş’ın yanı sıra dernek üyeleri ve üniversite öğrencileri dinleyici olarak katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından başlayan panel, Devlet Konservatuvarı öğrencileri İrem Yalçıner, Nuh Alparslan Yıldırım, Orkun Özeken tarafından gerçekleştirilen müzik dinletisiyle devam etti. Panel açılışında, Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele kapsamında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan kamu spotu izlendi. Panelde açılış konuşması yapan ÇOMÜ KAM Müdürü Prof. Dr. Pelin Kanten, günün anlam ve önemine değindiği konuşmasında merkez çalışmalarını aktardı. Prof. Dr. Pelin Kanten kadın cinayetlerini önlemek ve kadına yönelik şiddeti önlemek adına mücadele ettiklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:“Kadına yönelik şiddet düzeylerinin artması ve giderek yaygınlaşması dünyada ve ülkemizde kamu, sivil toplum, üniversiteler, meslek örgütleri, medya ve özel sektör kuruluşları gibi toplumun tüm kesimlerinin kararlılıkla mücadelesini gerekli kılmaktadır. Bu çerçevede kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmaya yönelik yasal düzenlemeler gerçekleştirilmeye çalışılmış; aynı zamanda farkındalığı artırmaya ve şiddete uğrayan ya da uğrama ihtimali olan kadınlarımızı korumaya yönelik hizmetler sunulmaya başlanmıştır. Ülkemizde de özellikle, 20 Mart 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile yasal altyapının güçlendirilmesi sağlanmaya çalışılmış ve şiddetle mücadele üst seviyeye taşınmıştır”

Düşünceleriniz...

Köşe Yazıları

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST