”Kadınlar artık çok yorgun!”

KALEM Farkıyla...

”Kadınlar artık çok yorgun!”

Çanakkale Kadın Platformu bileşenleri tarafından, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde kadınlar tarafından Çanakkale’de panel düzenledi. Panelde kadınların 2019 yılı içerisinde bulunduğu son durum konuşuldu.

Çanakkale’de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ne özel olarak bir panel gerçekleştirildi. Ece Ayhan Sanat Evi’nde düzenlenen panelde; Gazeteci ve Yazar Şengül Karadağ tarafından ‘’Savaşın, Krizin Ve Şiddetin Kadın Üzerindeki Etkileri’’ ve Avukat Güneş Pehlivan tarafından ‘’Uluslararası Sözleşmeler Kapsamınsa Kadın Hakları’’ başlıklı konular konuşuldu.

KRİZ EN ÇOK KADINI VURDU
Kadınların ekonomik kriz zamanlarında daha çok yıprandığını ve erkeklerle eşit anlamda değerlendirilmediğini belirten Gazeteci ve Yazar Şengül Karadağ, ilk olarak günümüzde yaşanan intihar olaylarının da dolaylı olarak kadını etkilediğini dile getirdi. Kadınların iş dünyasında tutunmak için daha fazla mücadele ettiğini söyleyen Karadağ; ‘’ Kadınların genel olarak maaşları erkeklerden daha az tutuluyor. Örnek vermek gerekirse kadınları, sigortasız ve kayıt dışı çalıştırıyorlar. Kendini değersiz hisseden bir kadın aynı şekilde evde de geçimini sağlamak için canla başla çalışıyor. İşte çıkarılan kadın, daha çok iş aramaya başlıyor. Evet erkeklerde işsizlik oranı daha fazla gözükebilir. Çünkü bu iş dünyasında onların varlığının daha çok olmasından kaynaklıdır. Kadınlar kriz döneminde çok fazla şekilde kayıt dışı çalıştırılıyor. Kriz aslında kadını daha çok vuruyor. Sigortasız çalışan,gönüllü olarak işten çıkmayı kabul edenler biz oluyoruz. 2017 ve 2018 Ağustos ayları arasında yaklaşık 1 milyon kişi işsiz kaldı. Son 5 yılın zirvesindeyiz.Bu rakam kadınlarda ise yüzde 18 olarak açıklandı. Kadın ne eğitimde, ne de iş yaşamında kendine artık bir yer bulamıyor’’ dedi.

‘’AĞIR KOŞULLARDA ÇALIŞIYORUZ’’
Gazeteci olarak yaptığı araştırmalarda çok kötü durumlarla karşılaştığını söyleyen Karadağ, ‘’Çok ağır koşullarda çalışıyoruz. Ve edindiğimiz bir çalışmada 50 yaş üstündeki kadınların daha fazla çalışmak zorunda kaldığını gördük. Çünkü eviyle ilgilenmek zorunda, iş hayatında var olmak zorunda. Önce kadın her zaman kendinden kısıyor. Mesela misafir oturmalarına artık gitmiyor, düğünlere katılmıyor. Eş,dost gezmesi yapmıyor. Gündelik yaşamdan kısmak zorunda kalıyor. Çünkü ev yükü var. Ekonomik krizde sadece işi değil evi de düşünmek zorunda kalıyorlar’’ diye konuştu.

‘’TACİZE UĞRUYORUZ, SUSUYORUZ’’
Konuşmasının devamında ekonomik kriz nedeniyle kadınların iş yerlerinde daha fazla sessiz kaldıklarını ifade eden Karadağ, ‘’ Evdeki yoksulluğu bildiği için kadın susmak zorunda kalıyor. Tacize ve mobbinge uğruyor ama işsiz kalmamak için susuyorlar. İş yerinde gidip ustasına birinin ona dokunduğunu söyleyen bir kadın hemen işinden olabiliyor. Bu da kadının daha fazla sessizleşmesine neden oluyor. Türkiye’de yaşamak için zaten üstün çaba gösteren kadınlar, ekonomik kriz dönemlerinde daha fazla yoğun çaba göstermek zorunda kalıyorlar. Özetle belirtmek gerekirse, kadınlar ekonomik krizde yalnızlaşıyor, sürekli çalışmak zorunda kalıyor, çaresizleşiyorlar. Araştırma yaptığımız kadınların yüzde 80’i bize aynen şu cümleyi kuruyorlar.’ Biz artık çok yorgunuz.’ Yorulan kadınlarda da psikolojik sorunlar ortaya çıkıyor ve ortaya istemediğimiz üzücü olaylar çıkabiliyor. Savaş, kriz ve şiddet kadınları yıpratıyor’’ dedi.

Öte yandan panelin sonunda Avukat Güneş Pehlivan tarafından ‘’Uluslararası Sözleşmeler Kapsamınsa Kadın Hakları’’ konuşuldu. Panel karşılıklı görüş alışverişiyle sona erdi.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST