Kadınlar ‘imece’ geleneğini yaşatıyor..

KALEM Farkıyla...

Kadınlar ‘imece’ geleneğini yaşatıyor..

Kadınlar ‘imece’ geleneğini yaşatıyor..

Çanakkale’nin dört bir yanında ev kadınlarının mutfaklarında hummalı bir kış hazırlığı telaşı var. Tarhanlar kurutuluyor, salçalar yapılıyor, taze fasulyeler, bamyalar şişeleniyor, reçeller kaynatılıyor. Bu hazırlıkların en vazgeçilmezi ise hiç şüphesiz domates. Menemene ve yemeklere sos için kimi kaynatırken kimi kurutarak muhafaza ediyor.

Yaz mevsiminin son günlerini yaşayan Kepezli ev hanımları kışlık yiyecek hazırlıklarına başladı. Ev hanımları, geleneksel imece yöntemini kullanarak komşularıyla birlikte patlıcan, biber kurutup, konservelerini hazırlarken bazıları da domatesten kış için salça yapıyor. Pazardan aldıkları domatesi evlerinin bahçesinde kurdukları kazanlarda kaynatan ev hanımları, ‘imece’ usulüyle yaptıkları salçaları kış için hazırlarken ihtiyaç fazlası salçayı eşe dosta ikram ediyor.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST