Kadınlar Seçme ve Seçilme Haklarının verilişini kutladı

KALEM Farkıyla...

Kadınlar Seçme ve Seçilme Haklarının verilişini kutladı

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü pek çok kadın derneği tarafından Cumhuriyet Meydanında yapılan çelenk töreni ile kutlandı.
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verildiği günün 84’üncü yılı dün Cumhuriyet Meydanında yapılan çelenk töreni ile kutlandı. Törene Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan ile çok sayıda kadın dernek temsilcileri katıldı. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonundan Avukat Güneş Pehlivan günün anlam ve önemine dair bir konuşma gerçekleştirdi. Pehlivan konuşmasına kadının eşit yurttaşlığının ve meşru egemenliğin tek yolu olduğuna vurgu yaparak başladı. Güneş açıklamalarının devamında, “Eşitlik ve özgürlük temelli şeffaf ve bağımsız yasal demokrasinin unsurları ve araçları, demokrasimizin gücü ve güvencesi olan yargı bağımsızlığı her ne kadar hedef alınırsa alınsın biz cumhuriyet kadınları 84 yıl önce liderimiz Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlayan aydınlanmayı geleceğe taşıyacak, onun önündeki tüm engelleri el birliği ile yok edeceğiz. TBMM’nin 5’inci dönem seçimlerinde siyasette kadın temsiliyet oranı ile dünya sıralamasında ikinci olmuş cumhuriyetin demokrasi kültürü, hiç şüphesiz tüm saldırılara rağmen yıkılamayacaktır. Dünyanın ilk kadın Yargıtay üyesine, dünyanın ilk kadın sulh hakimini yetiştirmiş olan cumhuriyetin, yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü ideali tüm baskı ve müdahalelere rağmen karartılamayacaktır. Dünyanın 9’uncu kadın pilotunu ve ilk kadın savaş pilotunu yetiştirmiş olan cumhuriyetin bilim ve teknik ilerlemesi köhnemiş zihniyetin hiçbir ürününe kurban edilemeyecektir” dedi.

ONUR VE GURUR DUYUYORUZ
Türk Kadınlar Birliği Derneği Şube Başkanı Meral Ulucan ise yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı, “Kadınlarımız 84 yıl önce siyasi hayatta seçme seçilme hakkını elde etmesi, toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk devrimlerinden birisidir. Biz kadınlar bugünü kutlamaktan onur ve gurur duyuyoruz. Bu hakları bize kazandıran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e şükranlarımızı sunuyoruz. Eşitlik talebinin temeli olan seçme ve seçilme hakkını içeren bir tüzük ile 1923 yılında Kadınlar Halk Fırkası kurulmak üzere harekete geçen kadınlar o dönem kadınların siyasi temsilcileri olmadığı için izin verilmemesi üzerinde Mustafa Kemal Atatürk ve Latife Hanım’ın önerileri ile 1924 yılında Türk Kadınlar Birliği kurulmuştur. Eşitlik, özgürlük, demokrasi mücadelesini başlatan; cesur, yiğit ve aydın kadınlarımızın kurduğu ve tüm ülkeye yaydığı Türk Kadınlar Birliği, cumhuriyet tarihinin ilk ve çok uzun yıllar örgütlü kadın gücü olmuş başta seçme ve seçilme hakkı olmak üzere yasal hakların elde edilmesi için, demokratik birçok mücadele içinde önderi olmuştur” şeklinde konuştu.

Düşünceleriniz...

Arşiv

Takipte Kalın

Çanakkale'nin En Popüler Yerel Gazetesi Kalem, IOS & Android'de...

Kalem gazetesi artık IOS & Android cihazlarınızda. İndirin, seçkin yazarlardan etkin yorumlar, gündem yaratan haberler artık parmaklarınızın ucuna gelsin.

Uygulamayı ücretsiz indirebilir, bir hafta boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin sonunda satın alma seçeneklerimizi kullanarak gazeteye sahip olmaya devam edebilirsiniz.

ÜST